صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس شماری از مسئولان امنیتی را استجواب کرد

مجلس شماری از مسئولان امنیتی را استجواب کرد

مجلس نمایندگان مسئولان امنیتی وزارت دفاع، داخله و امنیت ملی را در پیوند به افزایش ناامنی به خصوص وضعیت امنیتی ولسوالی خوگیانی استجواب کرد. نمایندگان روز دوشنبه 4 جدی، در مورد حضور داعش، وضعیت امنیتی ولسوالی خوگیانی و برخی از نقاط مختلف کشور پرسشهایی را از ویس احمد برمک وزیر داخله، شریف یفتلی لوی درستیز وزارت دفاع و عبادالله عباد معاون امنیت ملی پرسیدند.
حضرتعلی نماینده مردم ننگرهار در مجلس، با شکایت از وضعیت امنیتی ننگرهار، گفت که داعش در این ولایت به خصوص ولسوالی خوگیانی فعالیت گسترده دارد. او همچنین به افزایش جرایم جنایی در شهر جلال آباد اشاره کرد و گفت که تاکنون چندین صراف، سرمایهدار در این شهر ترور شدهاند و همه میدانند که کار چه کسانی است اما اقدامی نمی شود. نماینده مردم ننگرهار از وزارت داخله خواست که این افراد را دستگیر و به سزای اعمالشان برساند.  محمدحسن شریفی بلخابی، نماینده مردم سرپل نیز با اظهار نگرانی از وجود داعش در کشور گفت که تحلیلگران گفتهاند که بعد از شکست گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق؛ مقصد بعدیشان افغانستان و لیبیا است. داود کلکانی، دیگر عضو مجلس نیز به اظهارات اخیر نماینده روسیه در امور افغانستان اشاره کرد و گفت که چرا حکومت به این موضوع واکنش نشان نمیدهد؟
آقای کلکانی همچنین گفت که چرا حکومت در مورد رفع ابهامات مبارزه با تروریسم تلاش نمیکند و به ملت جواب قانع کنندهای ارایه نمیکند؟ ویس احمد برمک، وزیر امور داخله سپس به پرسشهای نمایندگان پاسخ داد و گفت که داعش یک پدیده خارجی نیست و خارج از کشور نیامده است بلکه توسط استخبارات کشورهای خارجی به وجود آمده است. شریف یفتلی لوی درستیز وزارت دفاع نیز تعداد اعضای گروه تروریستی داعش را ناچیز خواند و گفت که داعش خارجی در افغانستان حضور زیادی ندارد. آقای یفتلی به اظهارات ضمیر کابلوف نماینده روسیه در امور افغانستان اشاره کرد و گفت که کابلوف "مریض" است و دوست دارد حرفهای کلان بزند.

ضمیر کابلوف، چندی پیش گفته بود که نیروهای ناتو توسط هلیکوپتر برای جنگجویان گروه تروریستی داعش در شمال کشور، سلاح و مهمات میفرستد. او همچنین اشاره کرده بود که حدود ده هزار داعشی شکست خورده از عراق و سوریه به افغانستان فرار کرده و در مناطق سرحدی با تاجکستان و ترکمنستان جابهجا شدهاند. لوی درستیز وزارت دفاع گفت که حضور 10 هزاری داعش مورد قبول ما نیست. این مقام وزارت دفاع همچنین علاوه کرد که در ماه قوس، 113 رشته عملیات شبانه علیه گروه داعش صورت گرفته و 41 قریه از وجود گروه داعش در ولسوالی خوگیانی پاکسازی شده است. ویس احمد برمک، وزیر داخله در مورد پاکسازی این 41 قریه، گفت که تلاش میشود که از قریههای پاکسازی شده، مردم مسلح شوند تا از ورود دوباره داعش جلوگیری کنند.
وزیر داخله همچنین به نمایندگان گفت که در مدتی که عملیات پاکسازی شیشههای سیاه راه اندازی شده؛ حدود 700 موتر شیشههایشان پاک شده است. او همچنین گفت که دهها میل اسحله غیر مجاز نیز جمع آوری شده است.
نبرد در 139 ولسوالی کشور
وزارت دفاع ملی اعلام کرد که در ماه جاری نیروهای اردو در 139 ولسوالی کشور در حال نبرد با تروریستان هستند و دستاوردهای خوبی نیز داشتهاند. آقای یفتلی گفت که این 139 ولسوالی در 14 ولایت موقعیت دارد. لوی درستیز همچنین یادآور شد که در طول شانزدهسال گذشته اردو، ملی بودن خود را حفظ کردهاست و به صورت غیر تنظیمی و غیر سیاسی پیش رفتهاست. به گفته وی، در ماه قوس نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، 1273 رشته عملیات علیه تروریستان انجام داده است که دستاورد خوبی نیز حاصل شده است. ویس احمد برمک همچنین به جنگ علیه طالبان اشاره کرد و گفت که یک گروه از طالبان ایدیولوژیکی است که با آنان به صلح نمیرسیم و باید جنگید اما دو گروه دیگر به دلیل مشکل اقتصادی و یا ارتباط خانوادگی و جغرافیایی در جنگ هستند که با آنان میتوان صلح کرد.
عبادالله عباد، معاون اپراتیفی ریاست عمومی امنیت ملی پاسخهای خود را پشت درهای بسته و به صورت سری ارایه کرد.