صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزرای خارجه افغانستان، چین و پاکستان: باتـروریزم بدون تـمایز مبارزه می کنیم

وزرای خارجه افغانستان، چین و پاکستان: باتـروریزم بدون تـمایز مبارزه می کنیم

وزاری خارجه افغانستان، چین و پاکستان در یک نشست سه جانبه در بجینگ پایتخت چین توافق کردهاند که بدون هیچگونه تمایزی با گروههای تروریستی مبارزه کنند.
نشست سه جانبه با حضور صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، وانگ ینگ وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین و خواجه محمد آصف وزیر امور خارجه پاکستان دیروز، سه شنبه 5 جدی، با میزبانی چین برگزار شد و هر سه جانب بر اعتماد سازی میان افغانستان و پاکستان و گسترش همکاری مشترک تاکید کردهاند.
در اعلامیه مشترکی که در پایان این نشست صادر شد آمده است که: هرسه طرف بر تعهد شان مبنی بر بهبود روابط، تعمیق همکاری های متقابل، افزایش اتصال تحت عنوان "یک کمربند یک راه" و مبارزه با تروریزم در همه اشکال و مظاهر آن بدون هیچ گونه تمایز مجدداً تأکید ورزیدند.
آنها همچنین افزود که به توافق رسیدهاند که روی تدوین یک تفاهمنامه در راستای مبارزه با تروریزم در آینده مشوره و گفتگو کنند.
علاوه بر آن، وزرای خارجه چین و پاکستان اعلام کردهاند که از روند صلح به رهبری افغانستان حمایت میکنند و این یک راه حل مناسب برای پایان دادن به خشونت در افغانستان است.
صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه کشور نیز گفته است که تهدید تروریزم هر روز در حال افزایش است و برای مهار این پدیده شوم،  نیاز به همکاریهای صادقانه، عملی و هماهنگ کشورهای منطقه است.
اشتراک کنندگان این نشست در اعلامیه نهایی خود از گروه طالبان خواستند که به روند صلح بپیوندند و با دولت افغانستان مذاکرات صلح را آغاز بکنند. آقای ربانی نیز از وزیر خارجه پاکستان خواسته است که در راستای کشاندن طالبان به میز مذاکره همکاری"صادقانه" کند و خواستار اعمال فشار پاکستان و سایر کشورها بر گروههای شورشی شد.
در بخش اقتصادی نیز هر سه طرف توافق کردند که در چارچوب برنامه« یک کمربند – یک راه» همکاری کنند و همکاری اقتصادی را با سیاست برد- برد و بصورت تصاعدی، ادامه دهند.
چین با طرح یک کمربند – یک راه، تلاش دارد تا نفوذ اقتصادی را خود را در منطقه گسترش دهد و جاده تاریخی ابریشم را احیا کند.
بسیاری از کشورهای منطقه، از جمله افغانستان، از این طرح استقبال کردهاند و گفتهاند که این طرح برای بهبود روابط تجاری و اقتصادی در منطقه، مؤثر خواهد بود.