صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سال 2018؛ سربازان امریکایی بار دیگر به خط نخست نبرد برمی گردند

سال 2018؛ سربازان امریکایی بار دیگر به خط نخست نبرد برمی گردند

جنرال جان نیکلسون فرمانده کل نیروهای ایالات متحده امریکا در افغانستان  گفته است که سربازان امریکایی یک بار دیگر  همراه با سربازان افغان، برای شکست طالبان در خطوط مقدم نبرد حضور خواهند یافت. آنچه به نظر می رسد و چیزی که قبلا مشاهده شده برای طولانی ترین جنگ امریکا، سربازان امریکایی یک بار دیگر در کنار هم پیمانان افغان خود در یک شمار بزرگتر و تاکتیک منظم تر  نسبت به چند سال قبل اقدام خواهند کرد.
جنرال نیکلسون گفته است:" بیش از هزار مشاور برای مشوره دهی به نیروهای افغان حضور خواهند داشت". وی علاوه کرده است که سال آینده " این رقم به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت." در بهار آینده، شاهد راه اندازی یک گروه جدید نیروی کمکی امنیتی خواهیم بود، نیرویی که هدف از ایجاد آن، تعلیم و مشوره دهی به نیروهای هم پیمان ذکر شده است. زیرا، استراتژی نیکلسون برای افغانستان، نیازمند به کار گیری مشاوران بیشتر امریکایی برای سربازان افغان در خطوط مقدم نبرد است.
آقای نیکلسون که با خبرنگاران صحبت می کرد، در مورد این پرسش که آیا سربازان ارتش ایالات متحده امریکا همزمان با استراتژی جدید امریکا در افغانستان خطرات بیشتری روبرو خواهند شد گفت: "بلی خطرات بیشتری در مقابل سربازان امریکایی وجود خواهد داشت." جنرال نیکلسون گفت: "گروه جدید که ایجاد خواهد شد، حمایت مستقیم ارتش امریکا را با خود داشته و این نیروها نه تنها سربازان خود ما را محافظت خواهند کرد، بلکه نیروهای ارتش افغانستان را نیز یاری خواهند رساند."
گروه کمکی نیروهای نظامی، به شکلی آموزش داده شده اند که به طور مشترک با گروه حمله بر ترمینال کار کنند، این نیروها نیز به گونه ای آموزش دیده اند که با پشتیبانی نزدیک هوایی کار کنند. اما، کول ژوزیف سورسا، سخنگوی نیروی هوایی 18 در باره کار مشترک این دو گروه گفته است که هنوز در این مورد تصمیمی اتخاذ نشده است.
علاوه براین، حمایت هوایی امریکایی برای افغانستان به شکل گسترده ای افزایش یافته و هواپیما های امریکایی شمار مهمات را که قبلا کاهش یافته بود سه برابر کرده است، این کار دقیقا زمانی صورت گرفته است که نیروهای امریکایی تلاش های جدی را برضد لانه های امن نیروهای گروه طالبان و گروه تروریستی داعش آغاز کرده است. سورسا می گوید:" گسترش هرگونه عملیات در افغانستا ذاتا خطرناک است، اما سربازان ما بخصوص سربازان که در گروه جدید التشکیل وظیفه اجرا خواند کرد به گونه خوبی آموزش دیده اند وخود را در وضعیت های دشوار و متخلف توافق خواهند داد."
جنرال جان نیکلسون از استراتژی جدید جنوب آسیای رییس جمهور ترامپ قدردانی کرد و از آن به عنوان" تغییر دهنده" بازی یاد کرد. وی هم چنان افزود که نتایج این استراتژی از همین اکنون آشکار شده است. اخیرا، نیروهای افغان، با حمایت امریکا موفق به از بین بردن هفت الی  ده میلیون دالر در آمد طالبان حاصل از مواد مخدر شدند. این موضوع بود که جنرال جان نیکلسون از آن به عنوان روش جدید برای از بین بردن منابع در آمد طالبان یاد کرد.
آقای نیکلیسون گفت:" این یک کار کوچک از این استراتژی بزرگ می باشد." به گفته آقای نیکلسون، موفقیت های اخیر ارتش افغانستان و سربازان امریکایی با واکنش هایی از جانب طالبان مواجه شده است. آقای نیکلسون می گوید، سال گذشته طالبان تلاش کردند تا شماری از ولسوالی ها در افغانستان را به تصرف خویش در آورند، اما وقت آنها موفق به پیاده کردن این طرح شان نشدند، به حملات چریکی روی آوردند، که این حملات شان نیز تلفات و زخمی های را برای شان در قبال داشت.
به هرحال، هنوز هم انتقاد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه تازمانی که به پناه گاه های امن طالبان در پاکستان خاتمه داده نشود، هرگونه برنامه ریزی برای شکست طالبان نتیجه درستی را در قبال نخواهد داشت. این در حالیست که علی رغم فشار های افزاینده ایالات متحده امریکا بر پاکستان این کشور آدرس چندانی، از پناه گاه های طالبان در پاکستان ارایه کرده است.
نویسنده: شاون سنو
برگردان: ضیا صادق
منبع : Military Times