صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دومین دهلیز هوایی میـان افغانستان وهـند گشایش یافت

دومین دهلیز هوایی میـان افغانستان وهـند گشایش یافت

دومین دهلیز هوایی برای انتقال کالاهای تجاری میان افغانستان و هند دیروز، چهارشنبه 6 جدی، توسط سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری گشایش یافت.
از این دهلیز هوایی برای انتقال کالاهای تجاری بین شهر کابل و شهر مومبای هندوستان استفاده خواهد شد.
اولین دهلیز هوایی میان افغانستان و هند به تاریخ 31 ماه جوزا گشایش یافت. تاجران افغان از طریق این دهلیز هوایی تا کنون به ارزش میلیونها دالر اقلام تجاری و میوه خشک به هند انتقال دادهاند.
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در مراسم گشایش دومین دهلیز هوایی بین افغانستان و هند آن را یک گام بزرگ در راستای توسعه تجارت در کشور دانست.
او افزود که ایجاد دهلیز هوایی کابل – مومبای در ادامه پالیسیهای کلان اقتصادی افغانستان و گفت که در پالیسی کلان اقتصادی کشور بر توسعه صادرات تاکید شده است.
معاون دوم رئیس جمهور هند را مهمترین شریک تجاری افغانستان دانست و از همکاری این کشور در بخشهای تجاری و اقتصادی با افغانستان، تشکر کرد.
او همچنین افزود که برای ایجاد تسهیلات لازم در بخش تجارت و رونق بیشتر فعالیتهای سکتور خصوصی، در ماههای آینده شماری از اسناد تقنینی در مورد تجارت و فعالیت بخش خصوصی، تعدیل و اصلاح خواهند شد.
عادله راز، معین همکاریهای اقتصادی وزارت امور خارجه نیز در مراسم گشایش دومین دهلیز هوایی بین افغانستان و هند گفت که حکومت افغانستان تلاش دارد که سیستم حمل و نقل را توسعه بدهد و دسترسی به بازارهای هند برای رشد صادرات افغانستان و همچنین تقویت سکتور خصوصی، از اهمیت ویژه برخوردار است.
همچنین خان جان الکوزی، معاون اتاقهای تجارت و صنایع کشور گفت که تلاشهای حکومت در راستای ایجاد تسهیلات برای تاجران افغانستان موثر بوده و اظهار امیدواری کرد که تاجران کشور بتوانند از بازارهای منطقه استفاده لازم را بکنند.
افغانستان و هند با راه اندازی دهلیزهای هوایی در تلاش هستند تا مبادلات تجاری خود را توسعه بدهند و تسهیلات لازم برای تاجران به بازارهای دو کشور، بیشتر گردد.
همچنین افغانستان و هند به تازگی انتقال کالاهای تجاری از بندر چابهار ایران را آغاز کرده است و نخستین محموله گندم از طریق این بندر، چندی قبل به افغانستان رسید.