صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حزب اسلامی: رئیس جمهور حکم آزادی 90 زندانی این حزب را صادر کرده است

حزب اسلامی: رئیس جمهور حکم آزادی 90 زندانی این حزب را صادر کرده است

حزب اسلامی افغانسان به رهبری گلبدین حکمتیار می گوید، رئیس جمهور حکم آزادی 90 تن از از زندانیان این حزب را صادر کرده و آنها در جریان هفته آینده از زندانهای پل چرخی و بگرام، آزاد خواهند شد.
به گزارش رادیو آزادی، حشمت الله ارشد، یکی از سخنگویان حزب اسلامی روز جمعه 8 جدی، گفت حکم آزادی این زندانیان از سوی محمد اشرف غنی رئیس جمهور صادر شده است.
او افزود: "در این اواخر به تعداد ۹۰ تن از اعضای حزب اسلامی در قسمت رهایی شان تمام پروسه تکمیل است و رئیس صاحب جمهور هم حکم رهایی شان را داده است، انشالله در هفته جدید به تعداد ۹۰ تن مجاهدین حزب اسلامی از بگرام و پلچرخی آزاد می شوند."
ارشد از حکومت می خواهد تا بر اساس توافق به میان آمده تمام زندانیان این حزب را از زندان های افغانستان آزاد کند.
این در حالی است که چند روز پیش برخی مسئولان این حزب از حکومت انتقاد کرده گفته بودند که حکومت در بخش آزادی زندانیان این حزب به تعهدات اش عمل نکرده است.
به گفته برخی مسئولان این حزب، برخی حلقات در بیرون و خارج از حکومت مانع عملی شدن توافق به میان آمده میان حزب اسلامی و حکومت شده و نمی خواهند که زندانیان این حزب آزاد شوند.
سخنگوی حزب اسلامی می گوید، حکومت به جای این که در دوماه اول تمام زندانیان این حزب را آزاد کند اما برعکس به گفته وی، برخی افراد این حزب در این اواخر مورد بدرفتاری و بازداشت قرار گرفته اند.
پیش از این هم برخی اعضای حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار گفته اند که حکومت برای عملی کردن مواد توافق نامه صلح با این حزب اقدام جدی نکرده است.
در همین حال تواب احمدزی رئیس زندان پلچرخی می گوید، لیست ۹۰ تن از زندانیان حزب اسلامی از سوی شورای عالی صلح به آنان رسیده و اما در باره رهایی آنان تا حال تصمیم نهایی گرفته نشده است.
او افزود: "لیست برای ما رسیده اما تا حال در این باره معلومات نیست، در لیست نام 90 تن موجود است و گفته شده که این افراد مربوط حزب اسلامی اند و می خواهیم بر اساس حکم رئیس جمهور آزاد شوند، این زندانیان تا هنوز نه تثبیت شده اند و نه هم در باره رهایی شان چیزی گفته شده است."
توافق نامه صلح میان حزب اسلامی و حکومت در ماه میزان سال گذشته به امضا رسید که به گفته اعضای حزب اسلامی، رهایی زندانیان این حزب بخشی از این توافقنامه را تشکیل می دهد.
اما بر اساس این توافقنامه در ماه ثور سال جاری ۵۵ زندانی این حزب از سوی حکومت آزاد شدند.