صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واکنش‌‌ برخی نهادهای رسانه‌ای به حمله انتحاری روز پنجشنبه- غرب کابل

واکنش‌‌ برخی نهادهای رسانه‌ای به حمله انتحاری روز پنجشنبه- غرب کابل

شماری از خبرگزاریها و نهادهای رسانهای در پی حمله به مرکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) در غرب کابل که در آن به شمول یک خبرنگار، حدود 50 نفر کشته و بیشتر از 90 تن دیگر زخمی شدند، با نشر پیامهایی واکنش نشان دادهاند.
حوالی ساعت 10 پیش از چاشت روز پنجشنبه 7 جدی، یک مهاجم انتحاری مواد همراهش را در داخل ساختمان مرکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل منفجر کرد. این رویداد در حالی رخ داد که شماری از دانشجویان و فرهنگیان در حال برگزاری برنامهای به مناسبت سالروز ششم جدی (هجوم نیروهای ارتش سرخ شوروی به افغانستان) بودند. برخی از خبرنگاران نیز برای پوشش خبری این برنامه حضور داشتند.
مرکز خبرنگاران افغانستان اعلام کرده است که در نتیجهی این حملهی مرگبار، یک خبرنگار جانش را از دست داده و 11 خبرنگار و کارمند رسانهای دیگر زخمی شدهاند.
مرکز خبرنگاران افغانستان به نقل از مسئول خبرگزاری صدای افغان گفته که سید مهدی حسینی خبرنگار خبرگزاری جمهور در این رویداد کشته شده است. 9 خبرنگار صدای افغان و دو خبرنگار تلویزیون شمشاد در میان زخمیان این رویداد خونین هستند.
مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله به مرکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری صدای افغان را «وحشیانه» خوانده و آن را حمله به تمامی رسانههای کشور دانسته و به شدت محکوم کرده است. این مرکز خبرنگاری از حکومت خواسته که تدابیر لازم را برای حفاظت و مصئونیت خبرنگاران و رسانههای کشور روی دست بگیرد.
خبرگزاری جمهور نیز ضمن تأیید جان باختن یک خبرنگارش با نشر خبرنامهای اعلام کرده است که به دلیل «بیکفایتی» مسئولان نهادهای امنیتی، پس از این هیچکدام از خبرنگاران خود را برای پوشش خبری به همایشهای مردمی و نشستهای پرخطر رسانهای، اعزام نمیکند.
دفتر نی، حمایت کنندهی رسانههای آزاد افغانستان نیز با نشر خبرنامهای از حکومت خواسته که باید برای جلوگیری از این چنین حملات کارشیوهی عملی را روی دست گرفته و نگذارد بیشتر از این «تروریستان» با حمله بر تأسیسات رسانهای به امیال «شوم شان» نایل آیند.
خبرگزاری دید، یکی از رسانههای داخلی در واکنش به این حمله با نشر پیامی نوشته است حمله به رسانهها و مراکز فرهنگی نمیتواند فریاد بلند آزادی بیان را خفه کند. به نقل از خبرگزاری آوا، به باور «دید» این حمله «یک بار دیگر نشان داد که ضرورت بازنگری در سیاستهای امنیتی، فرهنگی، صلح و برنامهریزی حکومت وجود دارد و باید تغییر کند.»
خبرگزاری «رشد» در پیامی ضمن ابراز تسلیت به مسئولان خبرگزاری صدای افغان، این حمله تروریستی را محکوم کرده و نوشته است: «بار دیگر سفاکان عصر با هدف قرار دادن غر نظامیان بیگناه ثابت کردند که به هیچ اصول انسانی پایبند نبوده و به دنبال ترویج ویروس وحشیگری خود در میان جامعه متدین و صلح طلب افغانستان هستند.»
مسئولان خبرگزاری «اطلس» نیز ضمن محکوم کردن حملهی خونین روز پنجشنبه در کابل، گفتهاند که «گروه تروریستی داعش قصد دارد انتقام شکست خفت بار خود در سوریه و عراق را با هدف قرار دادن اهل خرد در افغانستان بگیرد.»
این در حالی است که پنجشنبه هفتهی گذشته دفتر «نی» حمایت کننده رسانههای آزاد در افغانستان، در یک نشست خبری هم زمان با نشر گزارش سالانهی خود اعلام کرد که سال 2017 میلادی دومین سال خونین برای خبرنگاران افغانستان بود.
مجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی حین نشر این گزارش گفت که در سال 2017 میلادی 14 خبرنگار و کارمند رسانهای کشته، 23 نفر زخمی و 21 تن دیگر لتوکوب شدهاند، همچنان 69 قضیهی تهدید و تحقیر و 14 قضیهی سلب آزادی و توقیف امسال به ثبت رسیده است. مجموع رقم ثبت شدهی خشونت علیه خبرنگاران به 141 مورد میرسد.
این درحالی است که یک و نیم ماه پیش نیز در یک حملهی مشابه، ساختمان تلویزیون شمشاد در شهر کابل هدف مهاجمان انتحاری قرار گرفت که در نتیجه آن یکی از محافظان این رسانه جان باخت و شماری از کارمندان آن زخمی شدند.