صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عطا محمد نور: درصورت تـوافق کنار می‌روم

عطا محمد نور: درصورت تـوافق کنار می‌روم

عطا محمد نور والی مستعفی ولایت بلخ دیروز، شنبه 9 جدی، به دفتر ولایت بلخ رفت و در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که در صورت توافق حزب جمعیت با ریاست جمهوری، از ولایت بلخ کنار خواهد رفت.
آقای نور تاکید کرد که اگر توافقی صورت نگیرد، او والی بلخ هست و تا آخر دوره حکومت وحدت ملی و برگزاری انتخابات، والی باقی خواهد ماند و هیچ کسی صلاحیت برکناری او را ندارد.
آقای نور استدلال کرد که حزب جمعیت اسلامی که او رئیس اجرائیه آن است، یکی از طرفهای تشکیل حکومت وحدت ملی است و هیچ کسی نمی تواند بدون توافق این حزب، او را از ولایت بلخ کنار بزند.
اما پیش از این عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی گفته بود که شورای رهبری حزب جمعیت با پذیرفتن استعفای عطا محمد نور از ولایت بلخ موافق بود.
او در واکنش به سخنان آقای نور که او را به دست داشتن در پذیرفتن استعفایش متهم کرده بود، گفت که شورای رهبری جمعیت با این تصمیم موافق بود و قرار شد در سفری به ولایت بلخ این مسئله را حل کنند، اما وقتی از بلخ برگشتند، تصمیم شان تغییر کرده بود.
آقای نور دیروز با اشاره به تشکیل ائتلاف« نجات» همراه با عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری و محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه، گفت که رهبران حکومت از جایگاه و نقش اجتماعی او در انتخابات آینده ریاست جمهوری میترسند و به همین خاطر تلاش دارند تا او را از قدرت کنار بزنند.
او تاکید کرد که در مورد کنار رفتن او از ولایت بلخ تنها حزب جمعیت اسلامی میتواند تصمیم بگیرد و در صورت موافقت این حزب، او کنار خواهد رفت. او پیش از این نیز گفته بود که در مورد کنار رفتن او از ولایت بلخ فقط شورای رهبری حزب جمعیت میتواند تصمیم بگیرد.
مسئله کنار رفتن عطا محمد نور از ولایت بلخ بعد از اعلام خبر پذیرفتن استعفای او توسط رئیس جمهور غنی به تاریخ 27 قوس و گماشتن انجینیر داوود به عنوان والی جدید بلخ، جنجالی شد.
حزب جمعیت اسلامی بعد از نشر این خبر، واکنش تندی به آن نشان داد و از رئیس جمهور خواست که در تصمیم خود در این مورد، تجدید نظر کند.
اما منابعی در ارگ ریاست جمهوری به شماری از رسانهها گفتند که تصمیم ریاست جمهوری در این مورد تغییر نخواهد کرد و اداره مستقل ارگانهای محلی نیز چندی قبل اعلام کرد که در حال تدارک مقدمات معرفی رسمی والی جدید بلخ است و او به زودی معرفی خواهد شد.
حزب جمعیت اسلامی هنوز واکنشی جدیدی به اظهارات والی بلخ نشان نداده و اعلام نکرده است که در این باره چه تصمیمی خواهد گرفت و این جنجال را چگونه خاتمه خواهد داد.
اما همنظری بخشی از اعضای جمعیت اسلامی به شمول رییس اجراییه با تصمیم ارگ و تاکید عطا محمد نور بر تصمیم نهایی حزب جمعیت و عدم توجه به دیگر شرکای انتخاباتی این حزب، بر پیچیدگی این موضوع افزوده است.