صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس سنا: حامد گیلانی از مردم افغانستان معذرت بخواهد

مجلس سنا: حامد گیلانی از مردم افغانستان معذرت بخواهد

نمایندگان مجلس سنا به اظهارات سید حامد گیلانی، واکنش تند نشان دادند و گفتد که او در یک نشست خبری باید از مردم افغانستان معذرت بخواهد.
فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا روز سه شنبه 19 جدی در جلسه عمومی مجلس سنا با انتقاد از گفتههای سید حامد گیلانی، گفت که گیلانی باید از ملت معذرت خواهی کند و در آینده نیز از این گونه اظهارات جلوگیری کند.
آقای مسلمیار افزود که به خیر کشور نیست که یک رهبر جهادی بیاید نظر پاکستان را در کشور بیان کند. او اضافه کرد که همه میدانند که پاکستان محل تمویل طالبان است و مراکزی در کراچی، پیشاور و کویته دارد.
سیدحامد گیلانی، رهبر حزب محاذ ملی اسلامی روز شنبه 16 جدی در یک نشست خبری گفته بود که «آن آوازهها را دیگر نمی پذیرم که میگویند سران طالبان در جای دیگری هستند؛ این را از ضعف می گویند؛ زیرا کار دیگری از دست شان ساخته نیست، زورشان نمی رسد، بهانه می کنند. بیشتر رهبران طالبان در وطن خودشان هستند. بر طالبان هم صدا می زنم که این وطنشان است و بر دولت هم که این وطنشان است." این گفتههای سید حامد گیلانی در حضور صدها عالم دینی در کابل ایراد شد.
فوزیه سادات عضو مجلس سنا با انتقاد از اظهارات سید حامد گیلانی گفت که امکان دارد هزینه برگزاری این نشست خبری را پاکستان داده باشد. خانم سادات اضافه کرد که اگر گیلانی اشتباه لفظی نکرده باشد، غلامی پاکستان را کرده است.
دیگر اعضای مجلس نیز بر این باور بودند که سید حامد گیلانی امکان دارد اشتباه لفظی کرده باشد؛ آنان میگویند که وی باید با برگزاری یک نشست خبری دیگر از مردم معذرت خواهی کند و بگوید که اشتباه لفظی بوده است.
زلمی زابلی، دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت که گیلانی دیگر چارهای ندارد جزء اینکه بیاید و در یک نشست خبری دیگر از ملت عذر خواهی کند. نظر محمد فقیری، عضو این مجلس نیز گفت که گیلانی با گفتههای خود نشان داد که نوکری پاکستان و طالبان را میکند و باید از ملت عذر خواهی کند.
رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی نیز در پیوند به گفتههای گیلانی در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است: "سید حامد گیلانی چندمين بار است كه يكى از مسؤولان خطرناك شبكه حقانى را به اسم "شيرخان" از اسلام آباد پاكستان به كابل توسط وسايط نقليه خود انتقال داده و با همكارى و هدايت مستقيم يكی از افراد كليدى حكومت وحدت ملى زمينه ملاقاتهاى شخص مذكور را همراه "انس حقانى" فراهم و در تفاهم با يكتعداد از افراد و أشخاص دولتى در صدد رهايى "انس حقانى" هستند.
او نوشته است: اينكه همین بزرگواران، در مقابل چنین خوش خدمتى ها از پاكستان و شبكه حقانى چی توقع دارند؟ نميدانم! اما اینقدر ميتوانم بگويم كه از شبكه حقانى و پاكستان جزء ترور، انتحار و كشتار مردم بيگناه چيزى دیگر به دست نخواهد آمد.
اظهارات سید حامد گیلانی طی سه روز گذشته با واکنش های تند و جدی مواجه شده است. نمایندگان مجلس این اظهارات چاپلوسانه و جاسوسی خواندند.
ریاست عمومی امنیت ملی نیز به این سخنان واکنش نشان داد و گفت که از سیاستمداران میخواهیم که از اظهارات "غیر مسئولانه" پرهیز کنند.