صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت تحصیلات عالی: سیستم درسی دانشگاه‌ها آنلاین خواهد شد

وزارت تحصیلات عالی: سیستم درسی دانشگاه‌ها آنلاین خواهد شد

وزارت تحصیلات عالی کشور با روی دست گرفتن برنامه جدید ایدیکس(edx ) برای معیاری شدن شیوه آموزش و تدریس، سیستم درسی دانشگاهها را آنلاین میکند. این وزارت دیروز یکشنبه 24 جدی، آموزش برنامه ایدیکس را برای استادان دانشگاه برای چند روز آغاز کرد. قرار است پس از آموزش استادان، این برنامه در دانشگاههای کابل تطبیق شود. نجیب الله عمری وزیر تحصیلات عالی در آغاز این برنامه آموزشی برای استادان گفت که برنامه ایدیکس، آموزش از راه دور است و سهولتهای خوبی را برای استادان و دانشجویان ایجاد میکند. به گفته او، با تطبیق این برنامه در سیستم درسی دانشگاههای کشور، دانشجویان میتوانند هر زمان در هر جا به مواد درسی دسترسی داشته باشند و با استفاده از تکنالوژي به دنیای مدرن نیز وصل شوند.
او افزود که این برنامه در مرحله نخست از دانشگاههای کابل آغاز میشود و به مرور زمان به دیگر دانشگاههای کشور گسترش خواهد یافت. وزیر تحصیلات عالی گفت که در تطبیق برنامه ایدیکس، از تجارب دانشگاههای بین المللی استفاده موثر خواهد شد.  این وزارت میگوید که براساس پلان سالانه، بیشتر از 20 کورس با کیفیت از سوی ده دانشگاه برتر که با سیستم ایدیکس عیار شده است، به زودترین فرصت به دسترس استفاده کنندگان قرار خواهد گرفت.
به گفته وزیر تحصیلات عالی، دانشجویان با استفاده از این برنامه، قادر خواهند بود تا به بیش از 15 ساعت کورس آنلاین دانشگاههای معتبر دنیا دسترسی داشته باشند و با استادن دانشگاههای بیرونی ارتباط برقرار کنند.
در همین حال، رئیس جمهور غنی در پیامی در این برنامه گفت که با مدرن سازی سیستم درسی به صورت آنلاین، شیوه تدریس به گونه «بنیادی» تغییر خواهد کرد و استفاده از تکنالوژی معلوماتی سبب می شود تا استادان و دانشجویان خود را با آخرین معیارهای درسی دنیا برابر کنند.
آقای غنی به وزارت مخابرات در این پیام ویدیویی هدایت داد تا در دانشگاهها انترنت را فعال کند تا زمینه برای استفاده استادان و دانشجویان از سیستم جدید مهیا شود.  سایت ایدیکس در سال 2012 از سوی دانشگاه های هاروارد و ام.آی.تی پایه گذاری شده است.