صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت زراعت: در سال آینده 149 شبکه آبیاری ساخته می‌شود

وزارت زراعت: در سال آینده 149 شبکه آبیاری ساخته می‌شود

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری میگوید که در سال آینده در تمام ولایتهای کشور 149 شبکه آبیاری میسازد و برای ساخت این تعداد شبکه آبیاری، حدود یک میلیارد و 602 میلیون افغانی اختصاص یافته است.
دفتر مطبوعاتی وزارت زراعت دیروز یکشنبه 1 دلو، با نشر اعلامیهای نوشته است که شبکههای آبیاری به هدف احیا و بازسازی سیستمهای پایدار آبیاری ساخته خواهد شد. به گفته این وزارت، در حال حاضر بیش از 3.6 میلیون هکتار زمین آبی وجود دارد که به دلیل کمبود سیستم های آبیاری تا کنون مقدار کم این زمین ها زیر آبیاری قرار گرفته است .
این وزارت افزوده است که در سال 1397، با ساخت 149 شبکه آبیاری در نظر دارد که حدود 250 هزار جریب زمین را قابل زرع بسازد. همچنین وعده کرده است که تا پایان سال مالی 1397، شبکه های آبیاری به بهره برداری سپرده خواهد شد.
به گفته وزارت زراعت، با ساخت و بهره برداری شبکه های آبیاری در تمامی ولایت های کشور، حدود 25 تا 30 درصد در حاصلات زراعتی افزایش خواهد آمد و نزدیک به 25 درصد از ضایعات جلوگیری خواهد کرد و حدود 150 هزار شغل پایدار برای مردم ایجاد خواهد شد.
دفتر مطبوعاتی این وزارت گفته است که قرار است 66 شبکه آبیاری با هزینه 654 میلیون افغانی در ولایتهای بغلان، هرات، کابل، پروان، بلخ، ننگرهار، لغمان، کنر، وردک و لوگر ساخته شود. همچنین، 42 ساختمان آبیاری با هزینه 273 میلیون افغانی، برای  ولایت های ننگرهار، تخار، خوست، غور، بادغیس، میدان وردک، پکیتا، قندهار، فراه، نیمروز، غزنی، نورستان، پروان، فاریاب، بغلان، ارزگان، بامیان، هرات، پکتیکا، کنر، لغمان، دایکندی و هلمند اختصاص یافته است.
وزارت زراعت گفته است که 42 شبکه آبیاری دیگر در ولایت های کابل، پروان، لوگر، هرات، بلخ و ننگرهار با هزینه مجموعی 375 میلیون افغانی ساخته خواهد شد. این وزارت افزوده است که در حال حاضر کار ساخت 21 شبکه آبیاری که از سال های گذشته باقی مانده، جریان دارد.