صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت داخله: حملـه برهوتل انترکانتنینتـال کارشبکه حقانی است

وزارت داخله: حملـه برهوتل انترکانتنینتـال کارشبکه حقانی است

وزارت امور داخله میگوید که یافته ‎‌های استخباراتی آنها نشان میدهد که حمله بر هوتل انترکانتنینتال در کابل، از سوی شبکه حقانی در بیرون از کشور طراحی شده است.
این وزارت دیروز، یکشنبه، با نشر یک اعلامیه مطبوعاتی نوشت: «بر بنیاد یافته های استخباراتی، این حمله توسط شبکه تروریستی حقانی که پناهگاهای امن آنان در بیرون از افغانستان است، طراحی و سازماندهی شده است.»
با این حال، گروه طالبان با فرستادن یک اعلامیه به رسانه‌‎ها، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته که پنج مهاجم این گروه، این حمله را انجام دادهاند.
نجیب دانش سخنگوی وزارت امور داخله دیروز در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که در این حمله 5 نفر کشته و 6 پولیس ویژه و 3 غیرنظامی زخمی شده است. او گزارشهای مبنی بر کشته شدن شماری از اتباع خارجی را در این حمله تایید نکرد.
اما منابعی دیگر در حکومت گفتهاند که در این حمله 19 نفر کشته و 12 نفر دیگر زخمی شده است. این منابع افزودهاند که 2 زن و 4 مرد خارجی در این رویداد کشته شده است.
شماری از رسانهها نیز آمار کشته شدگان این رویداد را بیشتر از آنچه که وزارت امور داخله اعلام کرده، گزارش دادهاند و شبکه طلوع نیوز نوشته است که در این رویداد 43 نفر کشته شده است.
وزارت امور خارجه هم اعلام کرده است که در این رویداد یک کارمند ارشد این وزارت کشته شده است. این وزارت دیروز اعلام کرد که عبدالله وحید پویان جنرال قونسل پیشنهادی این وزارت برای شهر کراچی پاکستان در این رویداد کشته شده است. همچنین احمد فرزان کارمند ارشد شورای عالی صلح و جمالالدین پاچاخیل رئیس مخابرات ولایت فراه نیز در میان کشته شدگان این حمله هستند.
شرکت هوایی کامایر نیز با نشر یک اعلامیه نوشته است که در این رویداد شماری از پیلوتها و کارمندان این شرکت کشته و زخمی شدهاند و به همین خاطر در پروازهای این شرکت اختلال وارد شده است.
ویس احمد برمک وزیر امور داخله دیروز در یک مصاحبه با بیبیسی گفت که به نظر میرسد این حمله از مدتها قبل برنامه ریزی شده و افراد نفوذی در این هوتل شورشیان را در انجام این حمله کمک کردهاند.  او افزود که مسئولیت امنیتی این هوتل سه هفته قبل به یک شرکت امنیتی خصوصی واگذار شد.
سخنگوی وزارت امور داخله در کنفرانس خبری دیروز اعلام کرد که مهاجمان ساعت 8:50 دقیقه شب شنبه وارد هوتل شدند ودرگیری را با محافظان هوتل آغاز کردند. او افزود که بعد از آغاز حمله نیروهای ویژه پولیس به محل رفتند و درگیری تا حوالی ساعت یک بعد از ظهر یکشنبه ادامه داشت و با کشته شدن تمام مهاجمان، پایان یافت.
آقای دانش گفت که نیروهای ویژه پولیس در جریان این عملیات بیش از 160 نفر را به شمول 41 تبعه خارجی، از این نجات دادند و به مکان امن منتقل کردند.
واکنشها
حمله شنبه شب بر هوتل انترکانتنینتال واکنشهای گسترده داخلی و بینالمللی را در پی داشته است. ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیهای، این حمله را محکوم کرده و از عملکرد نیروهای ویژه پولیس، ستایش کرده است.
ارگ ریاست جمهوری نوشته است اخیرا دولت افغانستان و هیأت شورای امنیت سازمان ملل متحد به این اجماع دست یافتند که باید بر حامیان گروههای تروریستی فشار بیشتر وارد گردد. ریاست جمهوری در اعلامیه خود افزوده که حمله تروریستی بر هوتل انترکانتنینتال و سایر حملات مشابه تروریستی همه را وادار میسازد که مشترک و بر اساس اجماعی بوجود آمده" مبارزه جدی و بدون تفکیک" را یک علیه تروریزم شدت بخشند.
ارگ نوشته است که دولت افغانستان به هیأت شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته، تا زمانیکه گروههای تروریستی از حمایت و پناهگاههای امن برخوردار باشند، ثبات در منطقه تامین نخواهد شد.
رئیس جمهور غنی همچنین دستور داده که ارگانهای امنیتی کشور این رویداد را به گونه جدی بررسی کنند.
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور نیز این حمله را محکوم کرده و گفته است که به ارگانهای امنیتی و کشفی دستور داده تا در مورد رسیدن و نفوذ مهاجمان به داخل هوتل انترکانتنینتال تحقیق کنند و نتایج آن را با مردم در میان بگذارند.
آقای عبدالله افزوده که گروههای تروریستی و حامیان آنها تحت فشار" کم سابقه" جهانی قرار دارند و با چنین حملاتی در پی انتقال و تلافی هستند. او گفته که این گونه حملات عزم مردم افغانستان و جامعه جهانی را برای مبارزه با تروریزم و حامیان آنها، جزمتر خواهد کرد.
دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) نیز این حمله را محکوم کرده است. یوناما با نشر اعلامیهای به نقل از تادامیچی یاماموتو فرستاده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد نوشته است که احتمال دارد این حمله یک جنایت جنگی محسوب شود. یوناما از طرفهای درگیر در جنگ افغانستان خواسته که به تعهدات خود به قوانین بشر دوستانه بینالمللی عمل کنند.
سفارت آمریکا در کابل نیز با نشر اعلامیهای این حمله را محکوم کرده و آن را غیر قابل قبول دانسته است. این سفارت در اعلامیه خود افزوده که دولت افغانستان برای مبارزه با تروریزم در کنار دولت و مردم افغانستان ایستاد خواهد شد و برای تامین صلح و امنیت در افغانستان تلاش میکند.