صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کاخ سفید: تنش بر سر انتقال قدرت در بلخ صلح آمیز و بر اساس قانون حل شود

کاخ سفید: تنش بر سر انتقال قدرت در بلخ صلح آمیز و بر اساس قانون حل شود

کاخ سفید با انتشار بیانیهای به طولانی شدن تنش بر سر انتقال قدرت در ولایت بلخ واکنش نشان داده و از هر دو طرف خواسته است که این تنش را بر اساس قانون، فوری و بصورت صلح آمیز حل کنند.
کاخ سفید روز پنجشنبه، 5 دلو، با نشر یک بیانیه رسمی نوشت که تنش بر سر انتقال قدرت در بلخ، تنها به نفع دشمنان و تروریستان است و افزوده که"ما به این باور هستیم که این کشمکش باید به شیوهای حل شود که به شهروندان افغانستان این اطمینان را بدهد که تعیین یک والی جدید، امنیت و توانایی حکومت وحدت ملی برای انجام مکلفیتهایش را در برابر مردم تقویت میکند."
حدود یک ماه پیش، حکومت اعلام کرد که عطامحمد نور استعفا داده و رئیس جمهور نیز استعفای وی را پذیرفته و به انجینر داود را به عنوان والی جدید بلخ گماشته است. اما عطامحمد نور این خبر را رد کرد و از کرسی ولایت بلخ کنار نرفت. آقای نور تاکنون در چندین نشست و گردهمایی شرکت کرده و به صورت مستقیم و یا تلویحی حکومت را هشدار داده است.
کاخ سفید اما نوشته است که این تنشها به هیچ وجه از طریق خشونت قابل حل نیست و هیچ یک از طرفها نیز نباید منافع خود را بر منافع افغانستان ترجیح دهند.
در بیانیه کاخ سفید همچنین آمده است که این مسئله باید توسط افغانها و در چارچوب قانونی اساسی کشور، حاکمیت قانون و اصل برابری در برابر قانون حل شود.
جان بس، سفیر جدید ایالات متحده آمریکا در افغانستان هفته گذشته در یک نشست خبری گفته بود که "مشکل به وجود آمده در بلخ باید توسط خود افغانها در چارچوب قانون اساسی کشور، حاکمیت قانون و با درنظرداشت این اصل که هیچ فردی فراتر از قانون نیست، حل شود."
آقای بس افزوده بود که "آمریکا حاکمیت ملی افغانستان را به رسمیت میشناسد که از راه قانون اساسی این کشور تمثیل میشود و باید تاکید کنم که شامل صلاحیت رئیس جمهوری برای تغییر و تبدیل مقامهای ولایتی است."
این جنجالها از سوی دیگر باعث شده است که مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نیز در گفتگوی تلفنی از محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور بخواهد که این موضوع را به صورت مسالمتآمیز حل کند. معاون ترامپ در حساب توییترش نوشته که در این گفتگو بر حمایت از "تعامل" حکومت با آقای نور و اجرای "انتقال مسالمتآمیز رهبری ولایت بلخ" تاکید شده است. عطامحمد نور اما گفته است که زمانی از سِمت ولایت بلخ کنار خواهم رفت که خواستهای جمعیت از سوی ارگ ریاست جمهوری پذیرفته شود.
حزب جمعیت اسلامی و نمایندگان ارگ ریاست جمهوری تاکنون چندین دور گفتگو کردهاند؛ در این گفتگوها، حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور، سلام رحیمی رئیس دفتر رئیس جمهور و معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی و از طرف حزب جمعیت، صلاحالدین ربانی سرپرست وزارت خارجه، محی الدین مهدی عضو مجلس و ستار مراد عضو جمعیت شرکت کردهاند. ظاهرآ این گفتگوها نتیجهای به دنبال نداشته است؛ اما یک منبع بدون ذکر نامش گفته است که گزارشها مبنی بر به بُنبست رسیدن گفتگوها، حقیقت ندارد و به زودی دوباره آغاز میشود. از سوی دیگر این مبنع گفته است که حزب جمعیت اسلامی فرهاد عظیمی و اسحاق رهگذر ، نمایندگان مردم بلخ در مجلس و علمخان آزادی از بزرگان جهادی را برای کرسی مقام ولایت بلخ به ارگ ریاست جمهوری پیشنهاد کرده اما ارگ در این مورد تاکنون چیزی نگفته است.