صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مسئولان: براى آغاز کار پروژه تاپى در هرات آمادگى هاى ويژه گرفته شده است

مسئولان:  براى آغاز کار پروژه تاپى در هرات آمادگى هاى ويژه گرفته شده است

مسئولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات میگویند که قرار است دست کم  ۱۵ برنامۀ فرهنگی برای معرفی هرات و ظرفیتهای آن، در مراسم افتتاحیه پروژۀ تاپی راه اندازى گردد.
آریا رووفیان رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات، دیروز در نشست خبری گفت که  همزمان با افتتاح کار پروژه تاپی، تلاش می شود تا هرات به دهلیز فرهنگی میان کشورهای آسیای میانه و جنوب آسیا  تبدیل شود.
وی بیان داشت که تاپی، یکی از پروژههای بزرگ زیربنایی درکشور است و آنان به گونۀ منظم دراین روز ١٥ برنامۀ فرهنگی وهنری را به نمایش خواهند گذاشت.
به گزارش پژواک، رییس اطلاعات وفرهنگ هرات افزود که  یکی از کارهای مهم، بازسازی نمای بیرونی قلعه اختیارالدین به ویژه پارک مقابل این آبدۀ بزرگ تاریخی هرات است که کار روی بازسازی  آن جریان دارد.
به گفتۀ اين مقام محلى هرات؛ نمایش خطاطی، میناتورى، حکاکی، شیشه و کاشی، صنایع دستی بانوان، اجرای موسیقی محلی و چندین برنامۀ فرهنگی و هنری دیگر، از برنامه هايی است که به گفتۀ رووفیان، برای جهانیان دراین برنامه به نمایش گذاشته خواهد شد.
در این میان همایون احمدی، کارشناس فرهنگی در هرات مى گويد که افتتاحیه مراسم تاپی، فرصت مناسب برای معرفی جایگاه فرهنگی و هنری هرات در سطح منطقه میباشد.
وی افزود: "این فرصت بسیار مناسبی برای معرفی هرات است که با به نمایش گذاشتن برنامه های فرهنگی، هرات به جهانیان معرفى گردد."
همزمان با این، شاروال هرات گفت که در ٢٩ مکان شهر هرات، کارهای ساخت و ساز بخاطر افتتاح چهار پروژۀ زیربنايى بزرگ در هرات جریان دارد.
سید وحید قتالی شاروال هرات گفت که ازچند روز به این طرف، نوسازی وبازسازی برخی سرک ها، پیاده روها، گلدان هاى کنارجاده و جوی های داخل شهرهرات آغاز شده و قرار است تا برگزاری مراسم با شکوه افتتاح پروژۀ تاپی، این بخش ها تکمیل گردد.
به گفتۀ قتالی ایجاد دو میدان هوایی کوچک برای نشست طیاره ها  درتخت سفر و شهرک تورغندی هرات، تجهیز نمودن تالار مولانا جلال الدین بلخی شهر و بازسازی سرک قُل اردو تا میدان هوایی هرات، از بزرگترین پروژه هايی است که ٨٠ درصد کارشان پیش رفته است.
در همین حال احمد شاه معصومی رئیس کمیسیون برگزاری مراسم برگزاری پروژۀ تاپی، از آمادگی های لازم برای میزبانی از مقام های چهارکشور مشترک المنافع سخن گفت و افزود که تمام آمادگی ها گرفته شده است.
وی علاوه کرد که قرار است در سوم حوت سال جاری، رؤسای جمهوری کشورهای ترکمنستان، پاکستان و هند به همراه رئیس جمهور غنی، کار عملی پروژه تاپی را  در شهر هرات افتتاح کنند.
خط لوله انتقال گاز تاپی که از منطقه دولت آباد ترکمنستان شروع میشود، بعد از ۱۴۷ کيلومتر در خاک اين کشور، به طول ۷۳۵ کيلومتر از طریق ولایات هرات، فراه، هلمند و قندهار تا پاکستان امتداد مى يابد.
ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان- چهار کشور سهيم در اين پروژه هستند و  قرار است اين پروژه، پس از ٨٠٠ کيلومتر در خاک پاکستان که از طريق کويته به ايالت پنجاب اين کشور میرسد، درمنطقه فاضيلکای هندوستان به پايان برسد.