صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روز خونین پایتخت؛انفجار در کابل95 کشته و 158 زخمی برجای گذاشت

روز خونین پایتخت؛انفجار در کابل95 کشته و 158 زخمی برجای گذاشت

وزارت صحت عامه کشور تایید کرده که در انفجار انتحاری در چهار راهی صدارت در کابل، 95 نفر کشته و 158 نفر دیگر زخمی شده است.
این انفجار ساعت 12:40 دقیقه ظهر دیروز، شنبه 7 دلو، در چهار راهی صدارت  و در نزدیکی شفاخانه جمهوریت، رخ داد. وزارت امور داخله اعلام کرد که مهاجمان با استفاده از یک موتر آمبولانس این حمله را انجام داده است.
نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت امور داخله گفته است که نیروهای امنیتی مهاجم را شناسایی کردند، اما قبل از اینکه بتوانند او را متوقف کنند، موتر مملو از مواد انفجاری خود را منفجر کرد.
گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت، اما معاون سخنگوی وزارت امور داخله در کنفرانس خبری خود گفت که شبکه حقانی در این حمله دست دارد.
چهار راهی صدارت در نزدیکی شفاخانه جمهوریت، شورای عالی صلح،  قومندانی امنیه کابل، ساختمان سابق وزارت داخله، مرکز مبارزه با تروریسم و ریاست عمومی امنیت ملی قرار دارد.
این حمله درست چند روز بعد از حمله بر دفتر موسسه بینالمللی حمایت از اطفال در شهر جلال آباد ولایت ننگرهار و حمله بر هوتل انترکانتنینتال در کابل صورت میگیرد.
در حمله بر دفتر موسسه حمایت از اطفال 7 نفر کشته و 24 نفر زخمی شدند و در حمله به هوتل انترکانتنینتال نیز 22 نفر کشته و 10 نفر دیگر زخمی شدند.  این حمله پوشش گسترده رسانهای داشت و با واکنشهای گسترده¬ای مواجه شده است. ینس استولنتبرگ دبیرکل ناتو در صفحه رسمی تویتر خود نوشته است از شنیدن خبر این حمله" وحشت زده" شده است. او این حمله را محکوم کرده و نوشته که همکار افغانستان در مبارزه مشترک با تروریزم خواهد ماند.
تادامیچی یاماموتو نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان نیز این حمله را محکوم کرده و نوشته است که: «این حمله چیزی جز خشونت نیست، و آنهایی که این حمله را برنامه ریزی کردهاند و انجام دادند باید به عدالت کشانیده شوند و پاسخگو باشند.»
ارگ ریاست جمهوری نیز این حمله را محکوم کرده و نوشته است که افغانستان چندین سال است که در یک جنگ تحمیلی قرار دارد و گروههای تروریستی که برای"اهداف بیگانگان" میجنگند، تلاش دارند که مانع ثبات و رفاه افغانستان شوند.
ارگ افزوده تروریزم وارد مرحله گستردهی تهدید جهانی شده است و این مسئله بارها با سران کشورهای جهان در میان گذاشته شده و از آنها خواسته شده که بدون تفکیک با گروههای تروریستی مبارزه جدی کنند.
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری با محکوم کردن این حمله گفته است که گروههای تروریستی تلاش میکنند که خبرهای جنگ و خشونت در افغانستان در صدر خبرهای رسانههای همگانی قرار گیرد تا دستاوردهای حکومت در عرصه توسعه و سیاست خارجی، تحت شعاع قرار گیرد.
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور در واکنش به این حمله نوشته است که در روزهای اخیر حملات تروریستی در کشور افزایش یافته و این امر ارتباط مستقیم به افزایش فشارهای بینالمللی بر گروههای تروریستی و حامیان آنها دارد. او افزوده که برای مقابله با چنین حملههایی، نیازمند بسیج عمومی و همگانی هستیم.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در برابر این حمله واکنش نشان داده و از افزایش حملات انتحاری اظهار نگرانی کرده است.
این کمیسیون در اعلامیه مطبوعاتی خود نوشته است که: حمله بر افراد ملکی، تأسیسات و اماکن عامه یک عمل وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بینالمللی و قوانین ملی قرار دارد.
حمله انتحاری در چهار راهی صدارت همچنین با واکنشهای گسترده شهروندان در شبکههای اجتماعی مواجه شد. شهروندان کشور از مقامات حکومت به شدت انتقاد کرده اند و آنها را به بیکفایتی و بیمسئولیتی متهم کرده اند.