صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ: با طالبان گفتگو نمی‌کنیم

 ترامپ: با طالبان گفتگو نمی‌کنیم

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در پی حملات تروریستی اخیر در کابل، گفتگو با طالبان را در آینده نزدیک رد کرد.
آقای ترامپ دوشنبه شب با نمایندگان اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روی وضعیت افغانستان دیدار و گفتگو کرد. این دیدار پس از سفر اخیر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به افغانستان صورت گرفت.
بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ترامپ در این دیدار گفت:« مردم بی گناه چپ و راست کشته می شوند. وسط کودکان و وسط خانوادهها بمب میگذارند، همه جای افغانستان مردم را میکشند. برای همین نمیخواهیم با طالبان گفتوگو کنیم. شاید زمانی برای این کار برسد اما به این زودی ها نخواهد بود.»
آقای ترامپ افزود: ما نمیخواهیم با طالبان گفتگو کنیم. ما میخواهیم آنچه را که باید به پایان میرساندیم، به پایان برسانیم. آنچه را که هیچ کس دیگر قادر به خاتمه دادنش نبود، ما توان انجامش را داریم. در روزهای گذشته کابل پایتخت کشور شاهد حملات خونین بوده است. این حملات واکنشهای گسترده بینالمللی را به همراه داشته است. دولت آمریکا به عنوان مهمترین متحد افغانستان، واکنش تندی به این حملات نشان داده است. علاوه بر ریکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و سفیر این کشور در کابل، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تا کنون حد اقل دوبار در مورد این حملات واکنش نشان داده است.
آقای ترامپ بعد از حمله مرگبار روز شنبه هفته جاری در کابل، در صفحه رسمی تویترش این حمله را محکوم کرد و نوشت که به گروه طالبان اجازه پیروزی را نمی دهد. سخنان آقای ترامپ در دیدار با نمایندگان اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، با واکنش گروه طالبان نیز مواجه شده است. این گروه نوشته است که سخنان آقای ترامپ نشان میدهد که "اختیار اصلی" صلح در دست آمریکا است نه دولت افغانستان. اما مقامات حکومت نیز اکنون میگویند که گروه طالبان فرصت صلح را از دست داده است. شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری گفته است که طالبان با کشتار بیرحمانه غیرنظامیان، عملا فرصت گفتگو را از دست داده است. آقای مرتضوی گفته است که گروه طالبان با حملات تروریستی اخیر از "خط سرخ" عبور کرده و بنابر این، حکومت از تمام امکانات و ابزارهای خود علیه گروههای تروریستی استفاده میکند. او افزوده حکومت افغانستان به این نتیجه رسیده است که پس از این صلح را باید در میدان جنگ جستجو کرد.
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور نیز گفته است که گروه طالبان حاضر به گفتگو نیستند و به حملات تروریستی و کشتار زنان و کودکان افغانستان ادامه میدهند. او بر مقابله با این گروه و زیرمجموعههایش تاکید کرده است.
مقامات حکومت افغانستان میگویند که طالبان به دستور حامیان خود حملات خود را در پایتخت افغانستان افزایش داده تا حکومت افغانستان را ضعیف نشان بدهد و همچنین فشارهای بینالمللی بر حامیان شان، کاهش یابد.
رئیس جمهور غنی در دیدار با رئیس جمهور اندونیزیا گفت که گروه طالبان مسئولیت حملاتی را که در آن تلفات ملکی زیاد بود، به عهده نمیگرفتند، اما این بار به دستور ارباب شان این کار را کردند، تا ارباب آنها از انزوا نجات یابد. مقامات افغانستان و آمریکا در این اواخر پی‎هم پاکستان را به حمایت و پناه دادن به گروههای تروریستی متهم کرده است. اما پاکستان ادعای حمایت و پناه دادن به گروههای تروریستی را رد کرده است.