صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حکومت گزارش بی‌بی‌سی در مورد ساحه فعالیت طالبان را رد کرد

حکومت گزارش بی‌بی‌سی در مورد ساحه فعالیت طالبان را رد کرد

حکومت گزارش بیبیسی در مورد ساحه فعالیت گروه طالبان را در کشور، رد کرده و گفته که فعالیت گروه طالبان بطور قابل ملاحظهای کاهش یافته است.
بیبیسی دیروز، چهارشنبه 11 دلو، نتایج یک گزارش تحقیقی خود را نشر کرد و نوشت که بر اساس این تحقیق گروه طالبان در 70 درصد از خاک افغانستان، فعالیت آزادانه دارد.
بیبیسی نوشته است که این گزارش تحقیقی بر اساس گفتگوی حضوری و یا تلفنی با بیش از 1200 نفر در 339 ولسوالی افغانستان انجام شده و اطلاعات بدست آمده دستکم با دو، و در بیشتر موارد حتی تا شش منبع دیگر، بازبینی شده است.
اما شاه حسین مرتضوی سخنگوی ریاست جمهوری در واکنش به این گزارش گفته است که: «برداشت من این است که گزارش بیبیسی تحت تاثیر گفتوگوها با مردمی قرار گرفته است که شاید رویدادی را برای یک ساعت یا یک روز تجربه کرده باشند. اما فعالیتها و خدماتی که توسط مسئولان محلی ما در تمام ولسوالیها ارایه میشود نشان میدهد که دولت یک اکثریت قاطع ولسوالیها را در اختیار و کنترل دارد، به جز چند ولسوالی که طالبان در آن حضور دارند.»
او افزوده که هرچند در برخی ولسوالیها مناطق شاید بین نیروهای امنیتی و گروه طالبان دست به دست شوند، اما اگر به وضعیت سال 2017- 2018 نگاه شود، فعالیت طالبان و داعش بطور قابل ملاحظهای کاهش یافته است.
 وزارت دفاع ملی کشور نیز به این گزارش واکنش نشان داده و در یک اعلامیه مطبوعاتی نوشته است که این گزارش میتواند دور از واقعیت باشد.
این وزارت در اعلامیه خود نوشته که: «در افغانستان بجز از 11 ولسوالی تحت حاکمیت دشمنان آنهم درمرکز ولسوالی ،دیگر هیچ جغرافیای در اختیار دهشت افگنان نیست ، درست است در 20 الی 30 نقاطی که دشمنان تهدیدات را بوجود آورده اند، نیروهای دفاعی کشور در قالب عملیات های محاربوی مصروف سرکوب دشمنان اند، ولی حاکمیت دشمنان افغانستان در آن مناطق قطعا وجود ندارد.»   
این وزارت همچنین تعداد نفوسی را که بیبیسی تحت حاکمیت طالبان گفته است، رد کرده و نوشته: « مسله 15 میلیون نفر تحت حاکمیت طالبان کاملاً مبالغه آمیز  است، زیرا شهرهای بزرگ مثل کابل، ننگرهار، خوست، هرات، قندهار، بلخ، بامیان، دایکندی، پروان، کاپیسا و اخیرآً لشکرگاه از جمله شهرهای  است که بیش از 20 میلیون انسان در آن زندگی می کنند و حاکمیت مطلق دولت جمهوری اسلامی افغانستان در آن وجود دارد و برعلاوه مراکز همه ولایات و ولسوالی ها میتواند نمایانگر آن باشد که حاکمیت قانون درکشورگسترده و تایید کننده اجرای رسالت نیروهای دفاعی وامنیتی افغانستان برهمه جغرافیای کشوراست.» وزارت دفاع ملی نوشته است که تایید میکند که در بعضی مناطق تهدیداتی وجود دارد، اما نیروهای امنیتی کشور اکنون بیشتر از هر زمانی با تکنالوژی جدید و امکان پیشرفته مجهز شدهاند و با این تهدیدها مقابله میکنند.