صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت زراعت: 20 سردخانه به هزینه 65 میلیون دالر ساخته می‌شود

وزارت زراعت: 20 سردخانه به هزینه 65 میلیون دالر ساخته می‌شود

وزارت زراعت میگوید که 20 سردخانه با ظرفیت مجموعی 64 هزار متریک تن محصولات زراعتی و به هزینه 65 میلیون دالر آمریکایی در 16 ولایت کشو ساخته میشود.
به گزارش پژواک، اکبر رستمى سخنگوى وزارت زراعت، آبيارى و مالدارى؛ دیروز یک درنشست خبرى در کابل گفت که در سال ۱۳۹۲، وزارت زراعت کار ساخت هشت سردخانه تجارتی به ظرفیت هر کدام ۵هزار تن در ولایتهای کابل، هرات، بلخ، ننگرهار، کندهار و کندز را آغاز کرد؛ اما با گذشت پنج سال «بر خلاف قرارداد؛ تعلل، کارشکنی و کمکاری صورت گرفت» تا اینکه این قراردادها چندی پیش فسخ شد.
وى، ايجاد سردخانه ها را نياز اساسى بخش زراعت خواند و گفت که در حال حاضر، این وزارت تلاش دارد تا دیزاین هشت سردخانۀ يادشده را مجدداً نهایی سازد؛ تا در ربع دوم سال مالی کار ساخت این سردخانهها  آغاز شود.
سردخانه هاى تجارتى، سردخانه هايى است که محصولات زراعتى صادراتى در آن نگهدارى مى شود و  تجار از آن استفاده خواهند کرد.
به گفته او وزارت زراعت پلان دارد که در بهار سال ۱۳۹۷ کار ساخت ۱۲باب سردخانۀ ولایتی، هرکدام دارای ظرفیت نگهداری ۵۰۰ تن مواد را در ولایتهای غزنی، پروان، کاپیسا، تخار، فراه، نیمروز، میدانوردک، لوگر، فاریاب و پکتیا آغاز کند.
موصوف افزود که قرار است از ميان اين ولايت ها، در دو ولايت که هنوز مشخص نشده؛ دو، دو سردخانه ساخته شود.
او گفت که قرارداد این سردخانهها، به اعلان رفته و ولایتهای یادشده، به دلیل داشتن حاصلات میوه بیشتر و برق، برگزیده شدهاند.
رستمى، هزينۀ مجموعى ٢٠ سردخانۀ يادشده را ۶۵ میلیون دالر امريکايى خواند و گفت که قرار است تمام اين سردخانه ها، تا یک سال دیگر به بهرهبرداری سپرده شوند.
او خاطر نشان کرد که این سردخانهها، تا حدی از فاسد شدن میوه و سبزی کشور جلوگیری میکند و باعث کاهش واردات میوههای تازه میشود.
رستمى افزود: «در فصل چیدن، میوه به بهای بسیار ارزان خریده شده به کشورهای همسایه صادر میشود و بعداً در فصل زمستان، با چند برابر قیمت دوباره وارد کشور ساخته میشود، که یگانه راه حل کنترول بازار و افزایش صادرات میوهها و سبزی‌‌های کشور، ایجاد سردخانهها است.»
به اساس معلومات وى، وزارت زراعت در سال ۱۳۹۷ مالی، بیش از ۹ میلیارد و ۴۵۰ میلیون افغانى بودجه برای تطبیق پروژههای انکشافى دارد و یکی از اولویتهایش، ساخت سردخانههای تجارتی و ولایتی برای نگهداشت میوه و سبزی، به هدف افزایش درآمد دهقانان و باغداران است.
رستمى گفت که در حال حاضر، ٢٨٠٠ سردخانه در سطح کشور موجود است؛ اما با آن هم  به ٢٠٠ سردخانه ولايتى، ٢٠ سردخانه تجارتى و ٥٠٠٠ سردخانه کوچک براى نگهداشت محصولات زراعتى نياز است.