صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سربازان آمریکایی عراق را ترک می‌کنند و به افغانستان می‌آیند

سربازان آمریکایی عراق را ترک می‌کنند و به افغانستان می‌آیند

به دنبال شکست گروه دولت اسلامی یا داعش در عراق، قرار است سربازان امریکایی آن کشور را ترک کنند. شماری از قراردادیان در پایگاه های نظامیان آمریکایی در عراق به خبرگزاری آسوشتیدپرس گفته اند که، هفتۀ گذشته، همه روزه دهها سرباز آمریکایی با سلاح و تجهیزات شان از عراق به افغانستان منتقل شدند.
مقامهای امریکایی سال گذشته اعلام کردند که به اضافۀ حدود ۱۱۰۰۰ سرباز موجود آمریکایی در افغانستان، ۴۰۰۰ نظامی دیگر آمریکایی به کشور اعزام خواهند کرد. مقامهای عراقی آغاز روند خروج سربازان آمریکایی را از عراق تایید کرده اند. سعد الحدیثی، سخنگوی حکومت عراق گفته است که جنگ بر ضد داعش پایان یافته است و از اینرو حضور نظامیان آمریکایی در عراق کاهش خواهد یافت. راین دیلون یک سخنگوی ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق گفته است که ادامۀ حضور قوای ائتلاف در عراق وابسته به وضعیت، مبتنی بر ضرورت و در هماهنگی با حکومت عراق خواهد بود.
یک مقام نزدیک به حیدرالعبادی، صدر اعظم عراق، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که حضور نظامیان آمریکایی در عراق بر اساس توافقات قبلی با ایالات متحده، ۶۰ درصد کاهش یافته و فقط ۴۰۰۰ سرباز آمریکایی آنهم برای آموزش نظامیان عراقی در آن کشور باقی خواهد ماند.  پس از حمله نیروهایی به رهبری ایالات متحده بر عراق در ۲۰۰۳ که منجر به سرنگونی رژیم صدام حسین شد، روند خروج سربازان آمریکایی از آن کشور در جون ۲۰۰۹ آغاز و در دسامبر ۲۰۱۱ تکمیل شد.
اما ظهور داعش در عراق در سال ۲۰۱۴ یکبار دیگر پای هزاران نظامی آمریکایی را به عراق کشاند. وزارت دفاع ایالات متحده در نوامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که ۸۸۹۴ نظامی آمریکایی در عراق مستقر است.
در اوج حضور نظامیان آمریکایی در عراق در سال ۲۰۰۷، کم و بیش ۱۶۰ هزار نظامی آمریکایی در آن کشور مستقر بودند. از سال ۲۰۰۳ تا کنون ۴۵۳۰ نظامی آمریکایی در عراق کشته شده است.