صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

توسط نیروهای امنیتی کشور صورت گرفت: کشته شدن بیش از 80 عضو گروه طالبان در یک روز

توسط نیروهای امنیتی کشور صورت گرفت: کشته شدن بیش از 80 عضو گروه طالبان در یک روز

مقامهای امنیتی کشور میگویند که در علمیات  نیروهای امنیتی در چند ولایت، بیش از 80 عضو گروه طالبان کشته شدند.
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی دیروز، دوشنبه 16 دلو، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که هم اکنون 11 عملیات تهاجمی در 11 ولایت کشور جریان دارد.
آقای وزیری گفت که نیروهای کماندوی کشور تنها در 24 ساعت گذشته، 8 عملیات انجام دادهاند و 9 ضربه هوایی به هدف از بین بردن پایگاههای تروریستان انجام شده است. او افزود که در این عملیاتها در ولایتهای فاریاب، غزنی و بدخشان به تروریستان، تلفات سنگین وارد شده است.
همچنین مقامات محلی ولایت فاریاب گفتهاند که در درگیری میان نیروهای امنیتی کشور و افراد گروه طالبان، 50 عضو این گروه کشته و بیشتر از 30 نفر دیگر آنها زخمی شدهاند.
همایون فوزی، والی فاریاب گفته است که این افراد گروه طالبان در عملیاتهای زمینی و هوایی نیروهای امنیتی کشور کشته شدهاند. او افزوده که در میان کشته شدگان ۱۲ نفر از فرماندهان گروههای شورشی نیز شامل هستند.
به گفته والی فاریاب، عملیات نیروهای امنیتی بنام« نوید 8» در ولسوالی خواجه سبزپوش این ولایت راه اندازی شده بود و در نتیجه آن 28 قریه از وجود شورشیان پاکسازی شده است.
همچنین وزارت امور داخله کشور اعلام کرده که در عملیات مشترک نیروهای امنیتی در ولسوالی ده یک ولایت غزنی، 25 عضو گروه طالبان کشته و 38 تن دیگر شان زخمی شده است.
این وزارت گفته که این عملیات به منظور پاکسازی ولسوالی ده یک از وجود شورشیان طالبان راه اندازی شده بود و در نتیجه آن چندین قریه از وجود شورشیان این گروه پاکسازی شده است.
در این عملیات یک قبضه راکت انداز، سه میل پیکا، 5 میل کلاشینکوف و 9 عراده موتر سایکل شورشیان، به دست نیروهای امنیتی کشور افتاده است.
قول اردوی 209 شاهین در شمال کشور نیز اعلام کرده که در حمله نیروهای هوایی کشور در ولایت بدخشان، شش عضو تاجیکستانی گروه طالبان کشته شده است.
نصرت الله جمشیدی، سخنگوی قول اردوی 209 شاهین به بیبیسی گفته است که این حمله در منطقه چاکران ولسوالی وردوج ولایت بدخشان راه اندازی شده بود و در آن تجهیزات نظامی طالبان نیز از بین رفته است.
در دو هفته اخیر این سومین باری است که مواضع گروه طالبان در ولسوالی وردوج مورد حملات هوایی قرار میگیرد.
مقامات اردوی ملی میگویند هدف این حملات تضعیف طالبان، تخریب تجهیزات جنگی آنان و زمینه سازی برای انجام یک عملیات بزرگ نظامی برای پس گیری ولسوالیهای وردوج و یمگان در آینده نزدیک است.
علاوه بر این، وزارت دفاع ملی اعلان کرده است که در نتیجه حملات نیروهای امنیتی کشور در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، 25 عضو گروه داعش کشته شدهاند. ولسوالی اچین ننگرهار یکی از مراکز اصلی داعش در افغانستان به شمار میرفت اما نیروهای امنیتی با راه اندازی چندین عملیات، این گروه را سرکوب کرد.
بعد از حملات اخیر تروریستی در کابل و پذیرفتن مسئولیت حمله چهار راهی صدارت توسط طالبان، فشار نیروهای امنیتی کشور بر این گروه افزایش یافته و چندین عملیات برای سرکوب آنها در بخشهای مختلف کشور ادامه دارد.