صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ده ها کودک به اتهام جرایم امنیتی در کشور زندانی اند

ده ها کودک به اتهام جرایم امنیتی در کشور زندانی اند

وزير عدلیه می گوید که در حال حاضر، ۷۸۴ کودک به اتهام های مختلف در مراکز اصلاح و تربیت نگهداری می شوند، که اتهام ۱۷۱ تن آنها امنیتی است. عبدالبصیر انور دیروز در یک نشست خبری در کابل گفت که این تعداد کودکان، در مراکز اصلاح و تربیت کابل، هرات، فراه، هلمند، وردک، قندهار، ننگرهار، بلخ، خوست و سمنگان نگهدارى مى شوند. به گفته وی، از این تعداد، ۷۰۴ تن پسر و ۸۰ تن دختر هستند.
به گزارش پژواک، وزیر عدلیه افزود که در مجموع از این تعداد، ۱۷۱ تن به اتهام جرایم امنیتی از جمله اقدام به حمله انتحاری بازداشت شده اند، که برخی از آنان محاکمه نیز شده اند.
انور گفت که در مجموع ۱۵۰ تن نیز به اتهام سرقت، ۱۲۳ تن به اتهام قتل و متباقی به اتهام دیگر جرایم جنایی بازداشت شده اند.
وزیرعدلیه با مهم و مؤثر خواندن نقش خانواده، اجتماع، پولیس ومحاکم اختصاصی کودکان، در سرنوشت کودکان گفت که برخی اقدامات از جمله توصیه و یا هشدار در مورد عواقب تخلف، می تواند سبب کاهش میزان جرایم کودکان شود.
این مقام ارشد حکومت، در عین حال خاطر نشان کرد که وضعيت مراکز اصلاح و تربيت اطفال، رو به بهبود است و در این مراکز؛ افزون بر خدمات صحی، خدمات تربیتی و آموزشی نیز ارایه می شود.
به گفته وی، کودکان متخلف از سوی نهادهای امنیتی، سارنوالی و یا محاکم به مراکز اصلاح و تربیت کودکان در سراسر کشور معرفی می گردند. مطابق با قوانین کشور، به افراد زیر سن ۱۸ سال کودک اطلاق می شود.
عبدالبصير انور گفت که این مراکز، دارای دو بخش باز و بسته است؛ در بخش باز، کودکانی که تخلف بزرگ ندارند نگهداری می شوند و با قید ضمانت می توانند از طرف شب به اولیای شان سپرده شوند؛ اما در بخش بسته، کودکان متهم به تخلف های سنگین به طور شبانه روز حضور دارند. وزير عدليه  تاکید کرد که به منظور توسعه خدمات اصلاحی کودکان، کار ساخت مراکز اصلاح و تربیت در ولایات بامیان، پکتیکا و بدخشان نیز در جریان است و به زودی به بهره برداری سپرده خواهد شد.
به گفتۀ اين مقام حکومتی؛ در جریان ۱۰ سال گذشته، بیش ۱۰ هزار کودک در این مراکز تحت پوشش قرار گرفته اند.