صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت خارجه: گفتگوی هیأت افغانستان و پاکستان بی‌نتیجه پایان یافت

 وزارت خارجه:  گفتگوی هیأت افغانستان و پاکستان بی‌نتیجه پایان یافت

وزارت امور خارجه کشور میگوید که گفتگوی هیأت افغانستان و پاکستان در اسلام آباد، به دلیل روشن نبودن موضع پاکستان بی نتیجه پایان یافت.
احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه دیروز، یکشنبه 22 دلو، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که در سفر هیأت افغانستان به پاکستان روی پلان عمل مشترک افغانستان و پاکستان برای صلح بحث شد، اما هیچ نوع "پاسخ مثبت" و اقدام عملی" از سوی پاکستان دیده نشد.
آقای مستغنی افزود: « ما شاهد هیچ پیشرفتی در بخش اقدامات نتیجه محور، مشخص و زمان بندی شده بهخصوص در زمینه مبارزه با تروریزم، کاهش خشونتها وصلح و آشتی که اولویتهای افغانستان را بر آورده بسازد نبودیم. از همین رو هیچ تصمیمی برای ادامه کار این پلان عمل مشترک صورت نگرفت.»
بعد از حملات اخیر تروریستی در کابل و افزایش تنش بین افغانستان و پاکستان، هیأتهای دو کشور دو نشست مشترک برگزار کردهاند که روی یک پلان عمل مشترک برای صلح و همکاری، به توافق برسند. آخرین نشست این هیأت روز شنبه هفته جاری به ریاست معینان وزارت خارجه دو کشور در اسلام آباد برگزار شد، اما به گفته وزارت امور خارجه افغانستان، این نشست بینتیجه پایان یافته است. ریاست هیأت افغانستان را حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه به عهده داشت.
در چهاردهم ماه دلو یک هیأت پاکستانی به ریاست تهمینه جنجوا معین وزارت خارجه پاکستان به کابل آمد تا با همتایان افغان خود گفتگو کنند. آنها بعد از گفتگو یک خبرنامه مشترک منتشر کردند که گفته شده بود که گفتگو در فضای" صمیمانه" برگزار شده و روی مواردی از پلان عمل مشترک توافق شده و بر بحث بیشتر روی موارد دیگر تاکید شده است.
اما سخنگوی وزارت امور خارجه کشور میگوید که هیئت افغانستان در اسلام در چهار چوب این پلان عمل مشترک بر اقدامات عملی پاکستان در امر مبارزه با تروریزم و از بین بردن مراکز تمویل، تجهیز و آموزش تروریستان تاکید کرده، ولی از سوی هیأت پاکستانی در این مورد پاسخ روشن داده نشده است.
افغانستان و ایالات متحده آمریکا در ماههای اخیر همواره پاکستان را به حمایت از گروههای تروریستی متهم کردهاند و خواستار اقدامات عملی این کشور در این راستا شدهاند، اما مقامات پاکستانی، این ادعاها را رد میکنند.