صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سرمنشی ناتو: بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد

 سرمنشی ناتو: بحران افغانستان  راه حل نظامی ندارد

ینس ستولتنبرگ، دبیرکل ناتو می ‏گوید که بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد و طالبان باید درک کنند که از راه جنگ، به اهداف شان نخواهند رسید.
این مقام ناتو می افزاید که حضور ناتو در افغانستان برای جلوگیری از مبدل شدن افغانستان به مرکز طرح ریزی حمله های جهانی هراس افگنان است و در حضور نیروهای این پیمان، القاعده و داعش نمی توانند به گونۀ آزادانه در افغانستان فعالیت کنند. آقای استولتنبرگ افزود: «ما فکر نمی کنیم که راه حل نظامی به جنگ افغانستان وجود داشته باشد، اما سخت باور داریم که به یک نیروی نیرومند افغان نیاز داریم تا یک راه حل سیاسی را ایجاد نمایند. طالبان باید درک کنند که آنان هرگز در میدان های جنگ برنده نخواهند شد؛ پس باید بر میز گفت وگوها بنشینند و به یک راه حل سیاسی توافق نمایند.»
به گزارش طلوع نیوز، اما، واشنگتن تأکید می ورزد که با افزایش فشارهای نظامی طالبان را شکست خواهد داد و یا هم این گروه را ناگزیر به نشستن بر میز گفت وگوها خواهد کرد.
در همین حال، وزیردفاع ایالات متحده از پر کردن خلاهای به میان آمده در جنگ افغانستان خبر می دهد.
جیمز متیس می گوید: «من در حال پر کردن خلاها در جنگ افغانستان هستم. ما هنوز با چندین کشور در حال گفت وگو هستیم، باور دارم که تاکنون دوازده کشور تعهد افزایش شمار نیروهای شان را نموده اند. ما در مسیر درستی به پیش می رویم و کارهای بیشتری انجام خواهند شد.»
این در حالی است که دو روز پیش، طالبان در نامه یی خطاب به مردم ایالات متحده، از آماده گی این گروه برای گفتوگوهای صلح خبر داد و افزود که استفاده از زور اوضاع افغانستان  را پیچیدهتر خواهد ساخت.
طالبان، در این نامه مدعی شدند که مردم  امریکا بخاطر داشتن "رهبران جنگ طلب" احترام شان را در جهان از دست دادهاند.