صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تا پایان هفته جاری کار عملی پروژه تاپی در هرات آغاز می‌شود

 تا پایان هفته جاری کار عملی پروژه تاپی در هرات آغاز می‌شود

مقامات محلی ولایت هرات در جنوب غرب کشور میگویند که کار عملی پروژه تاپی در این ولایت، تا پایان هفته جاری آغاز خواهد شد.
به گزارش رادیو آزادی، جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات روز شنبه، 28 دلو،  گفت افغانستان تا پایان این هفته میزبان مراسم ویژهای که در آن مقامهای کشورهای عضو این پروژه اشتراک میورزند، خواهد بود.
آقای فرهاد تأکید کرد که این پروژه برای کشورهای عضو بهره بزرگ اقتصادی به همراه دارد و انتظار افغانستان این است که آنان به تعهداتش شان در عملی شدن موفقانه این پروژه عمل کنند.  او افزود: "در اواخر همین هفته ما شاهد آغاز کار پروژۀ تاپی در ولایت هرات خواهیم بود، تمامی آمادهگیها در بخشهای امور تدارکی، امنیتی و تشریفاتی گرفته شدهاست و یک میزبانی با شکوه از مهمانان بلند رتبه چهار کشور به شمول ترکمنستان، هند و پاکستان را خواهیم داشت."
پروژه انتقال گاز تاپی در ماه دسمبر سال ۲۰۱۵میلادی از سوی رهبران کشورهای ترکمنستان، پاکستان، هند و رئیس جمهور غنی افتتاح گردید.
این پروژه که ۷۳۵ کیلومتر آن از ولایتهای هرات، فراه، هلمند و کندهار میگذرد و در نهایت وارد پاکستان میگردد، با بهره برداری آن سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند انتقال داده خواهد شد.
پیش از این وزارت خارجه افغانستان گفتهاست که کشور سالانه در کنار خرید مقدار کافی گاز از این لوله، حدود پنج صد میلیون دالر حق ترانزیت از انتقال گاز به پاکستان و هند بهدست خواهد آورد. عادله راز معین این وزارت پیش از این گفتهاست که کشورهای زیادی به شمول عربستان سعودی خواهان سرمایه گذاری در این پروژه هستند که این همه بهره بیپیشینه اقتصادی را برای افغانستان به همراه خواهد داشت. شماری از آگاهان اقتصاد میگویند، عملی شدن این پروژه در کنار دیگر پروژههای بزرگ اقتصادی، افغانستان را به دهلیز مهم اقتصادی و تجاری در منطقه مبدل خواهد کرد.
از سوی دیگر، خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت افغانستان میگوید در حال حاضر سرمایه گذاران کشور آمادهای سرمایه گذاری به هزینه ده میلیارد دالر در بخشهای گوناگون این پروژه هستند و این پروژه برای سکتور خصوصی افغانستان نیز مهم است. او افزود: "پروژه تاپی ظرفیت بسیار مهم و اساسی را به بار خواهد آورد، تمامی بخشهای آن به سرمایه گذاری نیاز دارد و سکتور خصوصی حاضر است در این بخش سرمایه گذاری کرده و به گونه مشترک با دولت کارها را به پیش ببرد."
کار در بخشهای ساختمانی پروژه تاپی، تولید انرژی، ایجاد ستیشنها و ظرفیت سازی بخشهای هستند که به گفته الکوزی سکتور خصوصی آماده میلیونها دالر سرمایه گذاری در آن است.
به گفته الکوزی با عملی شدن پروژه تاپی، راه آهن، فایبر نوری و برق نیز از آسیایی میانه به جنوب آسیا از راه افغانستان عبور خواهد کرد، اما وی تأکید میورزد که باید به تامین امنیت این پروژه بیشتر از هر چیز دیگر توجه جدی صورت گیرد.
وی تاکید میورزد که با آغاز این پروژه در داخل خاک افغانستان نه تنها که زمینه کار برای میلیونها تن از شهروندان فراهم میگردد بلکه عملی شدن آن سبب گسترش روابط کشورهای منطقه نیز خواهد شد.