صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حزب جمعیت فرمان برکناری والی سمنگان را رد کرد

حزب جمعیت فرمان برکناری والی سمنگان را رد کرد

حزب جمعیت اسلامی افغانستان اعلام کرد که حکم برکناری عبدالکریم خدام را از ولایت سمنگان قبول ندارد. آقای خدام که عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی است ۱۰ ماه پیش به حیث والی سمنگان تعیین شده بود.
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، سه روز پیش او را از این پست برکنار کرد اما آقای خدام روز یکشنبه گفت از پستش کنار نخواهد رفت و منتظر تصمیم حزب جمعیت، مردم سمنگان و بزرگان قوم ترکمن است. آقای خدام خود را یگانه والی از قوم ترکمن خواند و گفت برکناری او سبب نگرانی و تشویش این مردم شده است.
به گزارش بی بی سی، حزب جمعیت دیروز، دوشنبه 30 دلو، با نشر اعلامیهای گفت که آقای خدام بر اساس توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی تعیین شده بود و چون جمعیت یکی از طرفهای تشکیل حکومت است، فرمان برکناری آقای خدام را رد میکند.
این حزب همچنین، این تصمیم ارگ را "غیرموجه، گامی برای افزایش تنش در کشور، تک روانه و مخالف توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی" خوانده است.
در اعلامیه حزب جمعیت به مواد دیگری از توافقنامه چون تشکیل کمیسیون تعدیل قانون اساسی، برگزاری لویه جرگه، توزیع تذکرههای الکترونیکی مطابق مصوبه مجلس نمایندگان، اصلاحات نظام انتخاباتی و برگزاری انتخابات پارلمانی اشاره شده و آمده که حکومت نه تنها این مسئولیتها را انجام نداد "بلکه با روی دست گرفتن آجنداهای انحصارگرایانه و بحران آفرین، باعث شد با گذشت هر روز وضعیت افغانستان بحرانیتر شود."
جمعیت میگوید تصمیم برکناری والی سمنگان در حالی گرفته شده که هنوز نتایج مذاکرات در مورد مشکل خلق شده در رابطه با ولایت بلخ، معلوم نیست.
دو ماه پیش ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور استعفای عطامحمد نور، والی بلخ را پذیرفته است. آقای نور که رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان است، گفت که استعفای او مشروط بوده و منتفی است. او تاکید دارد که با تفاهم حزب جمعیت اسلامی و بر اساس توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی در این پست تعیین شده و تا تصمیم حزب جمعیت از این مقام کنار نخواهد رفت.
در اعلامیه حزب جمعیت اسلامی افغانستان آمده که این حزب، راه حل این مشکلات را ادامه مذاکرات و فرمان برداری حکومت وحدت ملی از توافقنامه سیاسی تشکیل حکومت وحدت ملی میداند. روز یکشنبه منیره یوسف زاده، سخنگوی اداره ارگانهای محل گفت مسئولان این اداره با آقای خدام صحبت کرده و او از این تصمیم استقبال کرده و گفته تغییر و تبدیل یک اصل است. آقای خدام این گفتوگو را تایید کرد و گفت به او گفته شده که برایش پست دیگری در نظر گرفته شده اما او از این که قبلا در جریان این موضوع قرار نگرفته، انتقاد کرده و هنوز بر موضع قبلی خود ایستاده و منتظر تصمیم حزب جمعیت است.