صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

والی هرات: برای گشایش پروژه‌ تاپی آمادگى هاى لازم گرفته شده است

والی هرات:  برای گشایش پروژه‌ تاپی آمادگى هاى لازم گرفته شده است

والی هرات، گشايش خط لوله انتقال گاز تاپی را به عنوان دهلیز اقتصادی و توسعوی در منطقه دانسته، ميگويد که در مراسم گشايش اين پروژه؛ نزديک به ١٥٠ مهمان خارجى ازکشورهاى ترکمنستان، هندوستان و پاکستان اشتراک خواهند کرد.
قرار است کارعملی خط لوله انتقال گاز طبیعی ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند، موسوم به "تاپی"،  بتاريخ ٤ حوت با حضور رهبران این کشورها در هرات گشایش یابد.
به گزارش پژواک، محمد آصف رحیمی والی هرات دیروز در یک نشست خبری گفت که قراراست درمراسم گشایش پروژۀ تاپی، رییس جمهورترکمنستان با هیأت ٧٠ نفری، صدراعظم پاکستان با هیأت ٣٠ نفری، وزیردولت درامورخارجه هندوستان با هیأت ٣٠ نفری و رییس جمهورغنی و برخی اعضای کابینه ونماینده های شوراى ملى کشوراشتراک نمايند.
به گفتۀ موصوف، نخست رئیس جمهورهای کشورهای مشترک المنافع، صبح روزجمعه (٤ حوت ) خط لوله انتقال گاز تاپی را طی یک مراسم درمنطقه سلیم چشمۀ ترکمنستان افتتاح و سپس وارد هرات میگردند و به گونۀ نمادین، این پروژه را با حضور چهار رییس جمهور، در تالار مولانا جلال الدین محمد بلخی شهر هرات افتتاح می کنند.
والی هرات افزود که همزمان با افتتاح پروژۀ تاپی؛ پروژه های تاپ، خط آهن و فایبرنوری نیزدراین مراسم افتتاح خواهند شد.
رحیمی تاکید کرد که ازچند روزبه این طرف، امنیت پروژه تاپی به گونۀ جدی اتخاذ شده و نیروهای امنیتی دربخش های ولسوالی های هرات، و درساحات گوناگون شهرهرات نیز گماشته شده اند.
اين مقام بلند پايۀ ولايت هرات، از باشندگان اين ولايت خواست تا دراستای تامین امنیت با نیروهای دولتی همکار باشند.
محمد شعیب فهیم، آگاه نظامی در هرات نیز به این  باور  است که افتتاح  این پروژه ها برای افغانستان به ویژه هرات؛ در راستای امنیت، اقتصاد وروابط شهروندی میان این کشورها، مهم وحیاتی شمرده میشود. وی افزود که حکومت باید از تمام نیروی خود در بخش تامین امنیت پروژه تاپی استفاده کند.
مقام های محلی هرات، در حالی از آماده گی ها برای گشایش پروژه تاپی سخن می زنند که از چند روز به این طرف؛ رفت وآمد وسایط نقلیۀ بدون اسناد در داخل شهرهرات منع شده است.
روزگذشته نیز قوماندانی امنیه هرات، با نشر یک اعلامیه از تمام موتر های باربری و تیلری خواسته است که ازروز چهار شنبه هفته جاری الی یکشنبه هفته آينده، از هیچ دروازهی وارد شهر هرات نشوند.
خط لوله انتقال گاز تاپی که از منطقه دولت آباد ترکمنستان شروع میشود، بعد از ۱۴۷ کیلومتر در خاک این کشور به طول ۷۳۵ کیلومتر از طریق ولایات هرات، فراه، هلمند و کندهار تا پاکستان امتداد مییابد.
قرار است این پروژه، پس از ٨٠٠ کیلومتر در خاک پاکستان از طریق کویته به ایالت پنجاب این کشور و سپس در منطقه فاضیلکای هندوستان به پایان برسد.  ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان- چهار کشور سهیم در این پروژه- هستند. ترکمنستان اعلام کرده است که حاضر است ۸۵ درصد هزینه اجرای آن را بپردازد و متباقی از سوی سه کشور دیگر پرداخت شود.
برخی منابع بین المللی برآورد کردهاند که اجرای تاپی، حدود هشت میلیارد دالر هزینه خواهد داشت.  سال گذشته وزیر معادن کشور گفته بود که ترکمنستان به منظور عملی شدن این پروژه، کار ساخت یک پالایشگاه را روی دست گرفته است و انتظار میرود که کار خط لولۀ گاز از طریق افغانستان به پاکستان و هند، تا سال ۲۰۲۰ (سه سال دیگر) به پایان برسد.