صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برنامه ثبت ملکیت‌های شخصی در کشور آغاز شد

 برنامه ثبت ملکیت‌های شخصی در کشور آغاز شد

برنامه ثبت ملکیتهای شخصی با توزیع اسناد ملکیت به شماری از شهروندان ولایت هرات در جنوب غرب کشور توسط رئیس جمهور غنی، آغاز شد. آقای غنی دیروز، شنبه 5 حوت، در همایشی که با حضور مسئولان و بزرگان چهار ولایت زون غرب کشور برگزار شده بود، به 6 نفر از شهروندان هرات سند ملیکت زمین در ساحات غیرپلانی شهر هرات، توزیع کرد.
رئیس جمهور غنی در سخنرانی خود در این همایش غاصبان زمین را"حلقه خبیثه" خواند و گفت که حکومت تلاش دارد تا با توزیع سند ملکیت زمین در بخشهای غیرپلانی، جلو غصب زمین را بگیرد. او افزود: تعهد ما برای شما این است که جایدادهای شما را مصون می سازیم. آقای غنی گفت هنگامی که یک حکومت عادل وجود داشته باشد، هرفرد حق ملکیت را خواهد داشت. او هم چنان تاکید کرد که هرفرد یک کاشانه امن باید داشته باشد. در همین حال جواد پیکار، رییس عمومی اراضی در ولایت هرات می ‎‌گوید تا اکنون ۴۰۰ هزار خانواده را در هشت شهر ثبت کرده اند و تا سال ۲۰۱۸ برنامه دارند تا ۷۰۰ هزار خانواده را به ثبت برسانند.
آقای پیکار همچنان تاکید کرد که تا سال ۲۰۲۰ به یک میلیون خانواده سند ملکیت داده خواهد شد که این می تواند زمینه اصلاحات و اعتمادسازی را فراهم سازد.
همچنین دولت چندی قبل برای جلوگیری از غصب زمین برنامه انکشاف نظام زمین داری را آغاز کرد. رئیس جمهور در این برنامه گفت دیگر به هیچ زورمندی اجازه غصب زمین را نخواهد داد. او تاکید کرد که با عملی شدن این برنامه، روند توزیع زمین در این کشور به شکل عادلانه و قانونی برای تمام شهروندان این کشور صورت خواهد گرفت.
در این برنامه قرار است تمام اطلاعات مربوط به زمینهای دولتی و غیردولتی در مرکز اطلاعات اداره اراضی افغانستان ثبت شود.
پیش از این گزارشهایی از سوی نهادهای مستقل در افغانستان منتشر شده که حاکی از غصب بیش از یک میلیون جریب زمین در کشور است. برنامه توسعه نظام زمین داری در افغانستان با نمونه برداری از کشور ترکیه با تغییراتی مطابق به شرایط افغانستان عملی میشود.