۳۰۰ هزار کودک در هرات  از رفتن به مکتب محروم هستند. ..." /> ۳۰۰ هزار کودک در هرات  از رفتن به مکتب محروم هستند. ..." />

صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس معارف هرات: ۳۰۰ هزار واجد شرایط مکتب در هرات، از آموزش محروم مانده اند

رئیس معارف هرات: ۳۰۰ هزار واجد شرایط مکتب در هرات، از آموزش محروم مانده اند

رئیس معارف هرات، با ابراز نگرانی از محدودیت های آموزشی برای کودکان در این ولایت می گوید که حدود ۳۰۰ هزار کودک در هرات  از رفتن به مکتب محروم هستند.
به گزارش پژواک، عبدالرزاق احمدی این موضوع را دیروز در آغاز "کمپاین آگاهی دهی شمولیت کودکان به مکتب" بیان کرد.
به گفته وی، در سه سال گذشته، نزدیک به ۱۰۰ هزارکودک در هرات مکتب را ترک کرده اند و همچنان حدود ۳۰۰ هزار کودک دیگر نیز که واجد شرایط بوده اند، شامل مکتب نشده اند.
رئیس معارف هرات، از فقر اقتصادی، سنتی بودن جامعه به ویژه جلوگیری برخی خانواده ها از تحصیل دختران، کمبود معلم زن در ولسوالی ها و پائین بودن کیفیت درسی در مکاتب به عنوان عوامل ترک تحصیل کودکان و محروم ماندن آنان از آموزش برشمرد.
احمدی افزود:" اداره معارف تلاش می کند تا با راه اندازی کمپاینی در این زمینه بخاطر دور کردن عوامل ترک تحصیل کودکان و محرومیت آنان از آموزش، کار کند و خانواده ها را بخاطر شامل ساختن کودکان به مکتب تشویق کند."
فاضله حمیدی، یکی از معلمین در هرات گفت:" از جمله عواملی که سبب شده شاگردان مکتب را ترک کنند، فکر می کنم ازدواج های قبل از سن قانونی، تعصبات خانوادگی، عدم امنیت در مناطق دوردست، و همچنان قیودات و قوانینی که از سوی وزارت معارف در نظرگرفته شده، است."
سوسن بهبودزاده، فعال مدنی در هرات با ابراز نگرانی از محروم ماندن شمار زیادی از کودکان از آموزش در این ولایت، گفت که در ولسوالی ها بیشتر نیاز به آموزش کودکان دیده می شود.
به گفته وی، برای آگاهی دهی در مورد اهمیت آموزش و رفتن کودکان به مکتب، نباید تنها به تلاش های معارف اکتفا شود، بلکه باید همه اقشار به ویژه اعضای جامعه مدنی و رسانه ها در این زمینه کار کنند .
انور متین، کارشناس فرهنگی مقام ولایت هرات گفت که اداره محلی هرات نیز تلاش دارد تا با همکاری معارف وبرخی نهادهای دیگر، کمپاین های آگاهی دهی در مورد اهمیت شامل شدن کودکان در مکتب را در مناطق مختلف این ولایت راه اندازی کند.
با وجود نگرانی ها در این زمینه، مسؤلان معارف هرات می گویند انتظار می روند در سال تعلیمی ۱۳۹۷، بیش از۹۰۰ هزار دانش آموز جذب مکاتب این ولایت شوند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع مجاز است.