صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

امنیت ملی: سازماندهندگان حمله بر مسجد امام زمان بازداشت شدند

امنیت ملی: سازماندهندگان حمله بر مسجد امام زمان  بازداشت شدند

ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده که دو نفر از اعضای ارشد گروه داعش را که مسئول سازماندهی حمله بر مسجد امام زمان در منطقه خیرخانه کابل بودند، بازداشت کرده است.
امنیت ملی دیروز، یکشنبه 13 حوت، با نشر خبرنامه مطبوعاتی نوشت که این افراد در نتیجه عملیات نیروهای امنیت ملی از شهر کابل بازداشت شدهاند.
بر اساس خبرنامه ریاست عمومی امنیت ملی، افراد بازداشت شده احسانالله فرزند کریم الله مسئول نظامی گروه داعش و عمر فرزند عبدالهادی مسئول جلب و جذب گروه داعش در شهر کابل بودند و در جریان تحقیق به طراحی و اجرای فعالیتهای تروریستی اعتراف کردهاند.
در حمله گروه داعش بر مسجد امام زمان در ماه سنبله سال جاری خورشیدی 28 نفر کشته و 50 نفر دیگر زخمی شدند. این حمله زمانی اتفاق افتاد که مردم در حال ادای نماز جمعه بودند. در ویدئویی که ریاست عمومی امنیت ملی  از اعترافات افراد بازداشت شده به رسانهها فرستاده، یکی از  آنها مشخصا چگونگی حمله به مسجد امام زمان در خیرخانه کابل را توضیح میدهد.
بازداشت شدگان در اعترافات خود گفتهاند که با رهبری گروه داعش بخش خراسان، در اچین ننگرهار در ارتباط بوده و توانستند دست کم ۲۰ نفر از دانشجویان و دیگر اعضای نسبتا تحصیل کرده جامعه را در کابل در نتیجه تبلیغ عضو گروه داعش بسازند.
گروه داعش تا کنون مسئولیت چندین حمله را بر مساجد و اماکن مذهبی به عهده گرفته است. بر اساس آمار دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، تنها در سال 2017 میلادی حملات گروه داعش به اماکن مذهبی و رهبران مذهبی باعث کشته شدن 160 نفر و زخمی شدن 257 نفر شده است.
در پی این حمله، محمد اشرف غنی رئیس جمهور و سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، از مسجد امام زمان واقع در قلعه نجارهای خیرخانه در شمال کابل دیدن و با بازماندگان قربانیان ابراز همدردی کردند.
رئیس جمهور در سخنرانی خود در این مسجد تاکید کرد که نیروهای امنیتی کشور انتقام خون قربانیان اینگونه حملات را خواهند گرفت و عاملان آنها به پنجه قانون سپرده خواهند شد.