صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله انتحاری در مقابل مصلای شهید مزاری 9 کشته و 18 زخمی برجای گذاشت

حمله انتحاری در مقابل مصلای شهید مزاری 9 کشته و 18 زخمی برجای گذاشت

حمله انتحاری در مقابل مصلای شهید مزاری واقع در ناحیه ششم در غرب کابل دست کم 9 کشته و 18 زخمی برجای گذاشت.
این حمله دیروز، جمعه 18 حوت، زمانی رخ داد که مراسم گرامی داشت از بیست و سومین سالروز شهادت شهید مزاری در داخل مصلا در جریان بود. مقامات وزارت داخله گفتهاند که حمله کننده میخواست خود را به داخل مصلا و در بین جمعیت اشتراک کننده برساند، اما زمانی که از سوی نیروهای امنیتی شناسایی شد، در کمربند چهارم امنیتی، خود را منفجر کرد.
نجیب دانش سخنگوی ریاست اجرائیه در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است که انتحار کننده مواد انفجاری را در بدن خود جاسازی کرده بود. او قربانیان این رویداد را 7 کشته به شمول یک پولیس و 7 زخمی اعلام کرده است. اما وحید مجروح سخنگوی وزارت صحت عامه به رسانهها گفته است که در این حمله انتحاری، 9 نفر کشته و 18 نفر دیگر زخمی شده است.
گروه داعش مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته است. گروه طالبان دقایقی بعد از این حمله، با انتشار اعلامیهای، دست داشتن در این حمله را رد کردند.
این حمله با واکنشهای گسترده مواجه شده است. ارگ ریاست جمهوری با انتشار اعلامیهای گفته است که این حمله بخاطر اخلال مراسم گرامیداشت از شهید مزاری و ایجاد رعب و وحشت انجام شده است.
ارگ در اعلامیه خود افزوده که هدف قراردادن مردم و تجمعات آنان، جنایت ضد بشری بوده و در مغایرت با ارزشهای اسلامی و حقوق بشری قرار دارد و عاملین آن مستحق شدیدترین مجازات اند.
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری نیز این حمله را محکوم کرده و نوشته است که ا"ین عمل جنایتکارانه نشان داد که دشمنی افراط گرایان منحط با خط عدالت خواهی و شهید راه عدالت پایان نپذیرفته است و ما هنوز باید بیش از هر زمان دیگر آمادگی در برابر توطیه های دشمن را داشته باشیم."
آقای دانش افزوده که "دشمنان با خلق فاجعه نمی توانند در برابر اراده و آگاهی و بیداری مردم افغانستان مانع ایجاد کنند و مردم ما را از مسیری که انتخاب کرده اند، منصرف کنند."