صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قراردادهای تازه برای مبارزه با بیماری ایدز در افغانستان امضاء شد

قراردادهای تازه برای مبارزه با بیماری ایدز در افغانستان  امضاء شد

وزارت صحت عامه می گوید که طبق یک برنامه تازه، اقداماتی برای پیشگیری و مبارزه با بیماری ایدز در کشور صورت خواهد گرفت.
به گزارش پژواک، دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی حکومت در خبرنامهای گفته است دیروز پنج قرارداد به ارزش ۱۰ میلیون دالر میان مؤسسه های اجرا کننده و  صندوق پیشرفت و توسعه ملل متحد (UNDP )، به امضاء رسید .
عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت ضمن ستایش از کمک نهاد گلوبل فند در این زمینه گفت که خطر شیوع مرض اچ آی وی، هپاتیت و اَس تی آی سلامت و اقتصاد افغانستان را تهدید میکند.
به گفته وی، مبارزه با این پدیده در کنار مسؤلیت کاری، یک تعهد انسانی و بشری است.
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه گفت که در سراسر جهان ۳۶ میلیون انسان به مرض ایدز مبتلا شده اند و سالانه دو میلیون دیگر به آن مبتلا میشوند که از این میان یک میلیون تن جان میدهند.
وی افزود که احتمال می رود در افغانستان ۷۵۰۰ واقعه ایدز باشد که ۲۵۴۹ مورد آن از سوی این وزارت تشخیص و مداوا شده است اما در حال حاضر مرض هپاتیت یک مشکل جدی بوده و ایدز کمتر میباشد.
وزیر صحت عامه خاطر نشان کرد که  وزارت صحت عامه در ۱۳ ولایت خدمات پیشگیری، کاهش اضرار و جلوگیری از مرض ایدز را عرضه میکند تا اقشار آسیبپذیر را تحت پوشش قرار بگیرند.
داکتر فیروز تصریح کرد که این وزارت برای تطبیق برنامههایش تا سال ۲۰۲۲(پنج سال دیگر) مبلغ ۵۴ میلیون دالر ضرورت دارد اما در حال حاضر مبلغ ۱۸ میلیون دالر در اختیار دارد و حکومت افغانستان نیز متعهد شده است که سه میلیون دیگر بپردازد.