صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر زراعت: تولید عسل در کشـور 24 درصد افزایش یافته است

وزیر زراعت: تولید عسل در کشـور 24 درصد افزایش یافته است

وزیر زراعت میگوید زنبورداری در کشور رونق یافته است و تولید عسل در سال گذشته میلادی 24 درصد افزایش یافته است.
نصیر احمد درانی، وزیر زراعت کشور که دیروز، سه شنبه 28 حمل، در مراسم تجلیل از "روز عسل" صحبت میکرد گفت که افغانستان در سال 2017 میلادی 2103 تن عسل تولید کرده که نسبت به سال 2016 میلادی 24 درصد افزایش را نشان میدهد.
او افزود که اکنون در کشور 213 هزار و 837 صندوق زنبور عسل وجود دارد، اما افغانستان ظرفیت داشتن یک میلیون صندوق زنبور عسل را دارد.
به گفته وزیر زراعت، زنبور داری در کشور رونق خوبی پیدا کرده است و اکنون حدود 6510 نفر در کشور شغل زنبورداری دارند و 40 هزار خانواده نیز در بخش زنبورداری کار میکنند.
او همچنین گفت که کیفیت عسل افغانستان از کیفیت عسلهای وارداتی بهتر است، اما عسل کشور در بازار فروش خوبی ندارد و بیشتر شهروندان عسلهای وارداتی را خریداری میکنند.
وزیر زراعت از شهروندان کشور خواست که از عسل داخلی استفاده کنند تا هم از تولیدات داخلی حمایت شود و هم از عسل با کیفیت استفاده کرده باشند و از مزایای غذایایی آن مستفید شوند.
او بر معیاری سازی زنبورداری در کشور تأکید کرد و گفت: «صنعت عسل باید به سطح بینالمللی معیاری شود، ما در این بخش با شما همکاری میکنیم، باید عسل به بازارهای جهانی انتقال پیدا کند و کیفیت عسل داخلی، مشهور شود، ما در نظر داریم میزان تولید عسل را به ۱۱ هزار تن برسانیم.» وزیر زراعت گفت که این وزارت برای میعیاری سازی، افزایش تولید و بازاریابی عسل در کشور برنامههای را روی دست دارد. او گفت که این وزارت همچنین از سکتور خصوصی در بخش صادرات عسل حمایت میکند و زمینه و سهولتهای لازم را برای آنها فراهم خواهد کرد.