صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معاون دوم رییس جمهور: هیچ قدرتی مانع حرکت رو به جلو مردم و تحکیم دموکراسی در کشور نخواهد شد

 معاون دوم رییس جمهور:  هیچ قدرتی مانع حرکت رو به جلو مردم و تحکیم دموکراسی در کشور نخواهد شد

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری که قبل ازظهر دیروز در سیمینار نخستین دور گفتگوهای فرهنگی افغانستان و ایران در دانشگاه کابل سخنرانی می کرد، در واکنش به حمله خونین روز یکشنبه در غرب کابل گفت: علی رغم چالش های موجود، تنها راه تأمین ثبات و امنیت، برگزاری انتخابات و حضور گسترده مردم دراین پروسه
است.
معاون رئیس جمهور حمله بر تجمع شهروندان کشور در مرکز توزیع تذکره تابعیت در غرب کابل را تقبیح کرده و تأکید ورزید که دشمنان مردم ما بدانند که با حمله به غیر نظامیان نمی توانند در مسیر حرکت سیاسی و فرهنگی مردم افغانستان مانع ایجاد کنند.
وی شرکت در انتخابات و ثبت نام برای پروسه رای دهی را یک مسؤلیت و وجبیه ملی عنوان کرده افزود که هیچ قدرتی مانع حرکت رو به جلو مردم و تحکیم دموکراسی در کشور نخواهد شد.
در حمله ای قبل از ظهر روز یکشنبه در مرکز توزیع تذکره تابعیت در غرب کابل، شماری باشندگان غرب کابل جان باخته و تعدادی هم زخم بر داشتند.
معاون رئیس جمهور در سیمینار علمی و فرهنگی نخستین دور گفتگوهای فرهنگی بین افغانستان و ایران و همچنین برگزاری نمایشگاه مشترک کتاب را که در ادیتوریم دانشگاه کابل برگزار شده بود، گفت که برگزاری چنین نشست هایی علاوه بر دستاورد علمی و فرهنگی، برگسترش روابط و مناسبات بین دو کشور دوست و همسایه کمک می کند.
ایشان با اشاره به خواستگاه و پیشینه علوم اسلامی گفت که اگرچه در تاریخ اسلام گروه هایی بوده اند که با تفسیر بسیار خشک از اسلام کوشش کرده اند که یک مرز غیر قابل عبور بین خود و غیر ایجاد کنند، ولی اسلام واقعی در تئوری و عمل غیر از این بوده است.
وی گفت اسلام دین مدارا، رواداری، تساهل، اعتدال و میانه روی است و به ویژگی کثرت گرایی در عین تقویت وحدت و یگانگی تأکید دارد. به گفته وی اسلام دین حذف و انحصار و یا اکراه و تحمیل نیست. اسلام دین آزادی و تعامل بین ملت ها و فرهنگ ها و دین تساهل دینی و مذهبی است.
استاد دانش با توجه به وضعیت موجود در کشور های اسلامی و به خصوص افغانستان گفت: جای شگفتی است که امروز در میان مسلمانان گروه های افراطی همانند داعش و امثال آن ظهور می کنند که هیچ نوع مدارا و تحمل را برنتافته و غیر از خود، همه فرقه های دیگر مسلمانان را تکفیر می کنند و همه انسان های دیگر و پیروان سایر ادیان را دشمن می پندارند.
معاون رئیس جمهور با اشاره به این که در افغانستان کنونی افکار افراطی داعشی و مانند آن در میان مردم ما جایگاهی ندارد افزود: عده¬ای اندکی که فریب خارجیان را خورده اند و به دلایل مختلف به گرایش های افراطی و گروه های تروریستی رو آورده اند، نمی توانند از مردم افغانستان نمایندگی کنند.
به گفته وی مردم افغانستان تفکر داعشی و هر نوع تفکر افراطی را بیگانه از روح اسلام و فرهنگ اسلامی دانسته، تنوع و تکثر را هم در نظام سیاسی و حقوقی خود و هم در ترکیب اجتماعی، فرهنگی، زبانی و قومی خود پذیرفته و به آن احترام قایل است و توانمندی و اقتدار و یگانگی خود را در تنوع و چندگانگی خود می داند.
معاون رییس جمهور یکبار دیگر تأکید کرد که روابط بین کشورها و دولت ها مخصوصا دولت های اسلامی نیز باید متکی بر همان خصوصیاتی باشد که در دین و فرهنگ اسلام مطرح است. حکومت وحدت ملی در روابط خود با همه کشورهای منطقه از آسیای میانه تا آسیای جنوبی و جنوب شرق آسیا و تا خاورمیانه و خاور دور و به خصوص با کشورهای اسلامی و همسایگان از سیاست اقتصاد محور و مبتنی بر مشترکات فرهنگی و تاریخی پیروی می کند.
وی با اشاره به مشترکات تاریخی و فرهنگی افغانستان با اعضای ایکو گفت: ما از نگاه ژئو پولیتیک در یک نقطه محوری و کلیدی قرار داریم و به همین جهت ما می خواهیم روابط تاریخی و فرهنگی خود را با همه کشورهای منطقه توسعه ببخشیم و همکاری های اقتصادی منطقه ای را تقویت کنیم تا بدین ترتیب هم فضای اعتماد و احترام متقابل ایجاد شود و هم از خشونت ها و منازعات و احیانا جنگ های نیابتی جلوگیری گردد.
دراین سیمینار، پیام رئیس جمهور غنی به خوانش گرفته شد و محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، حمید الله فاروقی رئیس دانشگاه کابل، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران، رضا ملکی رایزن فرهنگی ایران در کابل و شماری از مقام های دولت افغانستان سخنرانی کردند.
در ختم این سیمینار، نمایشگاه مشترک کتاب توسط معاون دوم ریاست جمهوری افتتاح شد، دراین نمایشگاه بیش از 25 هزار عنوان کتاب در رشته های مختلف توسط هفتاد ناشر ایرانی و چهل ناشر افغانی به نمایش گذاشته شده بود.