صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جنرال نیکلسن: طالبان با حمایت کشورهای همسایه افغانستان به ولایت فراه حـمله کردند

 جنرال نیکلسن: طالبان با حمایت کشورهای همسایه افغانستان  به ولایت فراه حـمله کردند

جنرال جان نیکلسن فرمانده عمومی نیروهای ناتو و امریکایی در افغانستان میگوید که طالبان با حمایت کشورهای همسایه افغانستان، به ولایت فراه حمله کردند.
طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی، ویس احمد برمک وزیر امور داخله، معصوم استانکزی رئیس عمومی امنیت ملی و جنرال جان نیکلسن فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان دیروز شنبه 29 ثور، به ولایت فراه در جنوب غرب کشور رفتند و با مقامات محلی و شماری ازمردم  در مورد وضعیت امنیتی این ولایت گفتگو کردند.
شهر فراه روز سه شنبه هفته گذشته(25 ثور) هدف حملات گسترده گروه طالبان قرار گرفت، اما نیروهای امنیتی در کمتر از 24 ساعت توانستند آنها را از شهر عقب برانند و کنترل شهر فراه را در دست گیرند.
فرمانده نیروهای ناتو گفت که گروه طالبان با وجود اینکه از حمایت کشورهای همسایه افغانستان برخوردار بودند، اما نیروهای امنیتی افغانستان در کمتر از 24 ساعت توانستند که حمله آنها را عقب بزنند.
او تاکید کرد که شهر فراه به دست گروه طالبان سقوط نکرده و سقوط نخواهد کرد و افزود که نیروهای بینالمللی برای تامین امنیت در این شهر با نیروهای امنیتی افغانستان، همکاری خواهند کرد.
طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی نیز بعد از شنیدن انتقادات مردم گفت که" جنگ در افغانستان ابعاد کلان دارد و هردو همسایه ما به قوت تمام از این جنگ حمایت میکنند و شرکای منطقهای دیگر هم دارند."
وزیر دفاع ملی افزود که جنگ فراه "جنگ مدیریت آب" است و گفت که خصومتها در این منطقه زمانی آغاز شد که بند سلما ساخته شد و کارهای ابتدایی بند بخشآباد آغاز شد.
او تاکید کرد: «به گونه مطلق و دقیق، جنگ فراه، جنگ مدیریت آب است؛ اما افغانستان در این جنگ برحق است و پیروز خواهد شد.»
ویس احمد برمک، وزیر داخله نیز در نشست دیروز با مردم فراه گفت در سقوط شهر فراه خلاءها و کمبودیهایی در نظامیان وجود داشته، اما "نیروهای امنیتی با تمام نیروی خود جنگیدند".
او افزود که اصلاحات و تغییراتی در بخش امنیتی فراه خواهد آمد و کسانی که جنگیدند، تقدیر خواهند شد و "کسانی که میدان جنگ را ترک کردند مطابق به قانون عسکری، مجازات خواهند شد".
معصوم استانکزی رئیس عمومی امنیت ملی نیز در حضور مردم فراه گفت که جنگ افغانستان، جنگ منافع است و افزود که در چنین شرایطی باید همه از کشور دفاع کنند.
او برای تامین امنیت این ولایت، به بررسی اوضاع فراه، تجهیز بیشتر نیروها و حمایت و ایجاد خیزشهای مردمی در این ولایت تاکید کرد.