صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افراد مسلح پنج کارمند ماین پاکی پروژه تاپی را در قندهار کشتند

افراد مسلح پنج کارمند ماین پاکی پروژه تاپی را در قندهار کشتند

منابع محلی ولایت قندهار در جنوب کشور از حمله افراد مسلح به کارمندان ماینپاکی پروژه انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان و هند (تاپی) خبر دادند. در این حمله پنج کارمند ماینپاکی پروژه تاپی کشته شدند.
ضیا درانی، سخنگوی فرمانده پولیس ولایت قندهار به بیبیسی گفته که این رویداد حوالی ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه ۳۱ ثور در ولسوالی "میوند" ولایت قندهار رخ داده و یک کارمند ماینپاکی را نیز شورشیان با خود بردهاند.
جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است که طالبان ۵ کارمند ماینپاکی را که در حال پاکسازی مسیر اجرای طرح تاپی بودند، در ولسوالی میوند کشتند. او افزوده که این نشانگر آن است که "طالبان دشمن تمام مردم افغانستان هستند و آنان از هیج تلاشی برای نشان دادن بربریت و آسیب رساندن به پروژههای ملی دریغ نخواهند کرد".  داوود احمدی، سخنگوی والی قندهار نیز گفته است که این افراد در منطقه "ملنگ کاریز" کشته شدند.
او افزوده است که کشتهشدگان مربوط به یک نهاد ماینپاکی بودند و آنها زمانی هدف قرار گرفتند که در حال خنثیسازی ماینهای مسیر پروژه تاپی بودند.
پروژه تاپی حدود سه ماه قبل در خاک ترکمنستان تکمیل و کار آن عملا با حضور مقامهای ارشد کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند در خاک افغانستان آغاز شد.
وزارت معادن و پطرولیم کشور اعلام کرد که اجراء مرحله اول پروژه تاپی تا یک سال دیگر تکمیل خواهد شد. مرحله اول شامل بخشهای تامین امنیت پروژه، موافقتنامهها، طرح و دیزاین، مطالعات محیط زیستی و اجتماعی، ماینپاکی، ارزیابی جزئیات مسیر و استملاک زمینهای مسیر عبور خط لوله گاز است که در مدت یک سال تکمیل می شود.
براساس تفاهمنامه امضا شده اجرای این مرحله به شرکت خارجی به نام آی.ال.اف (ILF ) واگذار شده است. امنیت پروژه تاپی یکی از نگرانیها است. هرچند که گروه طالبان قبلا اعلام کرده بود که "بازسازی و احیاء زیر بناهای اقتصادی کشور را مسئولیت خود میداند و در این راستا از هیجگونه همکاری دریغ نخواهد کرد." طالبان گفته بودند که با شرکتهایی که قرار است در زمینه اجرای پروژه تاپی در افغانستان فعالیت کنند، همکاری خواهند کرد. اما ناظران معتقدند که دولت افغانستان برنامه ریزی لازم را برای تامین امنیت این طرح ندارد. به گفته این افراد سقوط مرکز ولایت فراه به دست طالبان در روزهای گذشته که در مسیر اجرا این پروژه قرار دارد، به صورت جدی بر اجرای این طرح اثر گذار است.