صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دهلیز هوایی افغانستان -ترکیه گشایش یافت

 دهلیز هوایی افغانستان -ترکیه گشایش یافت

دهلیز هوایی افغانستان – ترکیه برای گسترش تجارت و  سهولت در انتقال اموال تجارتی بین دو کشور، گشایش یافت.
این دهلیز هوایی دیروز سه شنبه، اول جوزا، با حضور مقامات ارشد دولت و سفیر ترکیه در کابل، در یک مراسم در میدان هوایی بینالمللی کابل افتتاح شد.
در اولین پرواز از طریق این دهلیز هوایی حدود 15 تن اموال تجاری از جمله میوه خشک و قالین از میدان هوایی بینالمللی کابل به شهر استانبول ترکیه صادر شد.
همایون رسا، وزیر صنعت و تجارت کشور در مراسم افتتاح این دهلیز هوایی گفت که دولت تلاش میکند با فراهم آوری تسهیلات در زمینه ترانسپورت اموال تجاری، میزان صادرات کشور را افزایش دهد.
وزیر تجارت کشور افتتاح دهلیز هوایی با ترکیه را راهی برای افزایش صادرات و کاهش کسر بیلانس تجارت افغانستان خواند
او گفت که قالین، گیاهان طبی، تولیدات صنایع دستی و انواع سنگها از عمدهترین اقلام صادراتی افغانستان به کشور ترکیه خواهد بود.
عتیق الله نصرت، رئیس هیات عامل "اتاق تجارت و صنایع" کشور گفت در چهار سال گذشته میزان تجارت میان افغانستان و ترکیه از ۳۰۰ میلیون دالر به ۱۰۰ میلیون دالر کاهش یافته است.
او نبود راههای مناسب حمل و نقل را یکی از دلایل این کاهش خواند، اما اظهار امیدواری کرد که با آغاز کار دهلیز هوایی، رقم تجارت میان دو کشور افزایش یابد.
به گفته او، دهلیز هوایی ایجادشده زمینه انتقال روزانه پانزده تن کالا را برای تاجران افغانستان فراهم میسازد و در صورت درخواست آنها و افزایش میزان کالا، امکان پروازهای ویژه اجارهای نیز وجود دارد. او ایجاد این دهلیز هوایی را راهی برای رسیدن کالاهای تجاری افغانستان به بازارهای اروپا خواند.
آقای نصرت میگوید پیش از این نیز کالاهای تجاری افغانستان از راه هوایی به ترکیه صادر میشد اما تاجران با استفاده از این دهلیز که مورد حمایت دولتهاست، تنها بخشی از مصارف را خواهند پرداخت و هزینه انتقال کالا نسبت به گذشته به مراتب کمتر خواهد بود.
اوزان ارطُغرل سفیر ترکیه در افغانستان، در مراسم افتتاح این دهلیز هوایی گفت که" ترکیه حامی قوی دولت افغانستان در ارتباطات منطقوی است."
به گفته او تجارت میان دو کشور تاثیر مستقیم بر روابط دو کشور داشته و تلاش میشود تا در سالهای آینده میزان تجارت دو کشور به دو برابر افزایش یابد. پیش از این، دهلیز هوایی برای انتقال کالا میان افغانستان و دو کشور دیگر؛ هند و قزاقستان نیز ایجاد شده بود. مقامها میگویند به زودی دهلیز هوایی افغانستان و عربستان نیز ایجاد خواهد شد.
اتاق تجارت و صنایع کشور میگوید تاکنون از طریق دهلیزهای هوایی موجود در یک سال گذشته در ۹۰ پرواز، به ارزش پنجاه میلیون دالر کالاهای تجاری افغانستان به کشورهای دیگر صادر شده است.