صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بیش از ۱۰۰ هزار نفر در سال جاری در افغانستان بیجا شده اند

بیش از ۱۰۰ هزار نفر در سال جاری در افغانستان بیجا شده اند

از آغاز سال جاری میلادی تا کنون ۱۰۸ هزار افغان به خاطر جنگ مجبور شده اند خانه و کاشانه شان را ترک کرده و به دیگر مناطق در داخل کشورشان فرار کنند.
شورشیان طالبان حملات شان را در سراسر افغانستان افزایش داده اند و گروه تروریستی داعش یا "دولت اسلامی" نیز دست به حملات مرگباری می زند. به گفته دفتر هماهنگی کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد، این باعث شده است که ۱۰۸ هزار افغان از ابتدای سال جاری از جنگ در داخل کشورشان فرار کنند.
در گزارش تازه این سازمان آمده است که تنها در یک هفته گذشته ۲۰ هزار افغان بی خانه و کاشانه شده اند؛ دلیلش هم جنگ افراط گرایان با نیروهای دولتی در ولایت های بغلان، غزنی و فراه بوده است.
تنها ۱۰ هزار انسان در جنگ بر سر مرکز ولایت فراه، از شهر فراه و ولسوالی ها فرار کرده و آواره شده اند. طالبان هفته گذشته توانستند وارد این شهر شده و با نیروهای امنیتی به درگیری بپردازند. این اولین باری بود که پس از سقوط مرکز ولایت کندز در شمال افغانستان در پاییز سال ۲۰۱۵، آنان موفق به دسترسی به مرکز یک ولایت شدند.
اسلامگرایان افراطی پس از پایان ماموریت جنگی ناتو در ختم سال ۲۰۱۴ در افغانستان، دست به حملات خشونتبارتری می زنند. بنابر آمار نظامیان، طالبان ۱۴ درصد از خاک افغانستان را کنترول می کنند و بر سر ۳۰ درصد دیگر جنگ جریان دارد.
سال گذشته براساس آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد ۴۵۰ هزار افغان در داخل کشورشان بیجا و آواره شده بودند. این تنها شمار آوارگانی است که ثبت نام شده بودند. در سال ۲۰۱۶ شمار این افراد به ۶۶۰ هزار تن می رسید.
تشخیص اینکه آیا همه انسان هایی که در دو سال گذشته آواره شده بودند، هنوز هم بی خانمان هستند یا خیر، به گفته سازمان ملل امکان ندارد؛ چراکه به دلیل جنگ و ناامنی دسترسی به بسیاری ولایت ها وجود ندارد.