صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هند از روند صلح افغانستان حمایت می کند

هند از روند صلح افغانستان حمایت می کند

سفير هند درکابل می گويد که این کشور همراه با شرکای بینالمللی افغانستان، از روند صلح در کشور حمایت می کند.
شورای عالی صلح با نشر خبرنامه یی گفته است که وینی کمار سفیر جدید هند روز پنجشنبه در کابل با محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح دیدار کرده است.
این دیپلمات گفته است که هند، افغانستان را در زمینه ظرفیتسازی، توسعه آموزش و تحصیلات عالی، تقویت صحت و بازسازی زیربناها همکاری نموده و همچنان در عرصه های مختلف با افغانستان همکار خواهد بود.
وینی کمار افزوده است که برقراری صلح و ثبات در افغانستان به نفع همه کشورها است و هند همراه با شرکای بین المللی افغانستان از روند صلح در این کشور حمایت می کند.
محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح، ضمن اشاره به روابط نیک تاریخی دو کشور، از همکاری های هندوستان با افغانستان، قدردانی کرده است.
وی روند صلح افغانستان را از نگاه منطقهای مهم خواند و گفت که اجماع ملی به حمایت از  این روند در افغانستان وجود دارد اما نیاز است که چنین اجماعی در سطح منطقه میان کشورهای مرتبط با مسایل افغانستان، نیز تقویت شود.
رئیس شورای عالی صلح ابراز امیدواری کرده است که هند در راستای تامین صلح در افغانستان بیش از پیش با افغانستان همکاری کند.
طرح تازه صلح حکومت ماه حوت گذشته اعلام شد. محمد اشرف غنی رئیس جمهور در گشایش نشست پروسه کابل که با حضور نمایندگان ۲۵ کشور و چند سازمان بین المللی برگزار شد، این طرح را بیان کرد.
تعدیل قانون اساسی، آزادی زندانیان طالبان، و خارج کردن نام مقام های این گروه از فهرست سیاه بین المللی از دیگر  موارد عمده این طرح بود که رئیس جمهور اعلام کرد.
گروه طالبان قبل از برگزاری این نشست اعلام آمادگی کرده بود که در پیوند به قضیه افغانستان با امریکا گفتگو کند. طالبان هر چند این طرح را به شکل مستقیم رد نکرده اند اما مقام های افغان می گویند که آغاز حمله های بهاری این گروه نشان دهنده گزینه جنگ از سوی طالبان است.