صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یافته‌های یک تحقیق: 69 درصد مردم در انتخابات شرکت می‌کنند

یافته‌های یک تحقیق: 69 درصد مردم در انتخابات شرکت می‌کنند

  یافته های یک تحقیق نشان می دهد که حدود ٨٤ درصد مردم، انتخابات را یگانه بدیل انتقال قدرت سیاسی دانسته و حدود ٦٩ درصد علاقهمند اشتراک در انتخابات پیش رو می باشند.
همچنان به اساس اين يافته ها ناامنی، مداخله زورمندان محلی، عدم اراده حکومت در امر برگزاری انتخابات و عدم اعتماد مردم به اعلان نتایج واقعی به دست آمده از جریان رأی دهی، مهم ترین نگرانی ها از دیدگاه مردم است.
این تحقیق تحت عنوان «بررسی میزان علاقهمندی مشارکت مردم در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی» ازسوی موسسه مطالعات توسعه افغانستان، از طریق مصاحبه با ٣٠٤٠ تن که ٩٤١ تن آنان را زنان تشکیل می دهند، در ٢٤ ولايت کشور از جمله پنجشیر، لغمان، میدان وردک، لوگر، هلمند، کندهار، پکتیا، نورستان، سمنگان، ننگرهار، کاپیسا، کنر، پکتیکا، خوست، بلخ، پروان، فاریاب، جوزجان، بغلان، غزنی، بامیان، سرپل، فراه و کابل انجام شده است.
مرتضی صارم رییس موسسه مطالعات توسعه افغانستان، دیروز حین ارائه نتایج این تحقیق در کابل گفت با آن که اعتماد مردم نسبت به کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت پس از انتخابات گذشته ریاست جمهوری، آسیب دیده؛ اما اکثریت نسبی مردم خوشبین اند که انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی با وجود چالشهای امنیتی امسال برگزار خواهد شد.
موصوف افزود که ٦٨،١ درصد مصاحبه شوندگان گفته اند که در انتخابات پيش رو اشتراک نموده و اعضای خانواده شان را نیز جهت اشتراک در پروسه رأی دهی تشویق میکنند.
صارم تصریح نمود که به باور اکثر پاسخ دهندگان در صورت استفاده از تذکره به عنوان ابزار شناسایی هویت رأی دهندگان و تثبیت دقیق جمعیت رأی دهندگان از طرف کمیسیون مستقل انتخابات، شفافیت در پروسه رأی دهی و انتخابات افزایش خواهد یافت.
او خاطر نشان کرد که اکثر مصاحبه شوندگان معتقد اند که برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه می تواند ثبات، صلح، پیشرفت و توسعه اجتماعی را در افغانستان به بار آورد و یگانه ابزار مهم در انتقال قدرت سیاسی انتخابات و اشتراک در فرایندهای دموکراتیک است.
موصوف گفت: «باتوجه به نتایج به دست آمده، ما به کمیسیون مستقل انتخابات، حکومت و تمامی نهادهايی که در راستای برگزاری انتخابات دخیل اند، پیشنهاد میکنیم که زمینه و امکانات اشتراک مردم را بیشتر مساعد سازند.»
وی علاوه کرد که نهادهای امنیتی و کمیسیون مستقل انتخابات تلاش کنند تا دست زورمندان محلی را از پروسه انتخابات کوتاه نموده، شفافیت پروسه انتخابات را تضمین کنند.
صارم خاطر نشان کرد، از اینکه ثبت نام مجدد رأی دهنده گان یک پروسه طویل و نیازمند وقت بیشتر می باشد، بناءً کمیسیون باید در جهت تمدید میعاد ثبت نام رأی دهندگان تجدید نظر نموده و زمان آنرا افزایش دهد.
به گزارش پژواک، رفيع الله بيدار عضو کميسيون مستقل انتخابات، در نشست اعلام نتايج این تحقیق گفت که نتيجه اين تحقيق و يافته هاى کميسيون مطابقت دارد و نشان مى دهد که مردم به گونۀ گسترده در انتخابات پيش رو شرکت خواهند کرد.
وى گفت که فهرست راى دهندگان که در حال تکميل شدن است تا حدى زياد شفافيت در انتخابات را تضمين مى کند.
به اساس معلومات اين کميسيون، تا حال حدود شش ميليون تن براى انتخابات، ٢٨ ميزان سال روان ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى ثبت نام کرده اند.