صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انتقاد سنا از عدم پاسخگویی مقام‌های دولتی؛ وزیر حج هم به این مجلس حاضر نشد

 انتقاد سنا از عدم پاسخگویی مقام‌های دولتی؛ وزیر حج هم به این مجلس حاضر نشد

فیض محمد عثمانی وزیر ارشاد حج و اوقاف که به مجلس سنا فراخوانده شده بود، اما او به این مجلس حضور نیافت و عدم حضورش با انتقادات تند نمایندگان مجلس سنا مواجه شد.
به گزارش جمهور؛ مجلس سنا درنشست دیروز سهشنبه (22 جوزا) فیض محمد عثمانی وزیر حج و رئیس اداره هوانواردی ملکی را در پیوند به  چگونگی روند انتقال حجاج به عربستان در سال جاری، فرا خوانده بود؛ اما هیچ کدام حاضر به پاسخگویی نشدند.
وزارت دولت در امور پارلمانی طی مکتوبی به مجلس سنا خبر داده بود که آقای عثمانی به دلیل رخصتیهای عید فطر به خانه اش به ترکیه رفته است و نمیتواند در نشست مجلس سنا حضور یابد.
فضلهادی مسلم یار رئیس مجلس سنا هم گفت که وزیر حج را در یکی از نشستهای آینده این مجلس دوباره دعوت خواهد کرد.
آقای مسلم یار افزود: "ما به خاطر حرمت به ماه مبارک رمضان اینبار عذر وزارت دولت در امور پارلمانی و مقامهای مسئول دولتی را میپذیرم و اگر  پس از روزهای عید حاضر نشدند آنگاه موقف خود را در برابر شان اعلام خواهیم کرد."
به گفته او، مجلس سنا لوای یا قطعه نظامی ندارد که مقامهای عالی رتبه دولتی را در این مجلس احضار کند؛ اما آنان باید به صلاحیتهای قانون این مجلس و نیز اصل پاسخگویی خودشان حرمت بگذارند.
این در حالی است که محمد حنیف حنفی رییس کمیسیون شکایات مجلس سنا گفت که مقامهای دولتی که از حضور در کمیسیونها و تالار عمومی مجلس سنا خود داری میکنند باید با آنان برخورد قانونی از سوی مجلس سنا و یا به درخواست این مجلس از سوی رئیس جمهور صورت گیرد.
بر اساس قانون اساسی، نظارت از اعمال حکومت و استجواب مقام های دولتی از صلاحیتهای ویژه مجلس سنا است.
اما؛ سناتوران از عدم حضورمقامهای دولتی برای پاسخگویی در این مجلس همواره انتقاد دارند.