صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور: پلان عمل مشترک افغانستان و پاکستان اجرایی شود

 رئیس جمهور:  پلان عمل مشترک افغانستان و پاکستان اجرایی شود

رئیس جمهور غنی در دیدار با جنرال جاوید قمر باجوه، لوی درستیز پاکستان خواستار اجرایی شدن" پلان عمل مشترک افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی" شد.
جنرال باجوه، دیروز سه شنبه 22 جوزا، در راس یک هئیت عالی رتبه دولتی وارد کابل شد و با رئیس جمهور غنی در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، دو طرف در این دیدار در رابطه با اجرایی شدن پلان عمل مشترک برای صلح و همبستگی، مبارزه تروریزم، مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغانستان و کاهش خشونتها، گفتگو کردند.
لوی درستیز پاکستان به دعوت رئیس جمهور غنی به افغانستان سفر کرده بود و عمده ترین دلیل آن هم گفتگو درباره پلان عمل مشترک بود.
پلان عمل مشترک دو کشور برای صلح و همبستگی بعد از مذاکرات طولانی هئیتهای ارشد امنیتی و سیاسی دو کشور، چندی قبل نهایی شد.
اما کنون تلاشها بر این است که این پلان عمل اجرایی شود و مناسبات دو کشور بر اساس این پلان عمل مشترک، تعریف شود.
جنرال باجوه در سفرش به کابل با عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور نیز دیدار کرده است. بر اساس اعلامیه ریاست اجرائیه، او در این دیدار تاکید کرده که صلح و ثبات در پاکستان در گرو صلح و ثبات در افغانستان است و کشورش روی اجرایی ساختن «برنامه عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی» در همکاری با حکومت افغانستان به صورت جدی کار میکند.
رئیس اجرائیه در این دیدار گفته است که اجرایی ساختن برنامه عمل مشترک، میتواند زمینه اعتماد سازی بین دو کشور را فراهم سازد و همچنین باعث برداشتن گامهای عملی در زمینه مبارزه با تروریزم خواهد شد.
روابط افغانستان و پاکستان در سال های اخیر به شدت تنشآلود بود، اما مقامات دو کشور برای حل این تنشها تلاش کردند که پلان عمل مشترک را تهیه کنند تا بر اساس آن مناسبات و روابط دو کشور تعریف گردد.
با وجود اینکه این پلان عمل طرح شده، اما اجرایی شدن آن از سوی پاکستان از خواستهای اصلی مقامات افغانستان برای اعتمادسازی میان دو کشور است.