صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ناتو: پاکستان، ایران و روسیه از روند صلح افغانستان حمایت کنند

 ناتو: پاکستان، ایران و روسیه از روند صلح افغانستان حمایت کنند

سران سازمان ناتو در پایان نشست دو روزه شان در بروکسل، با انتشار اعلامیهای از کشورهای منطقه و به ویژه پاکستان، ایران و روسیه خواستهاند که از روند صلح در افغانستان، حمایت کنند.
روز پنجشنبه، 21 سرطان، سران ناتو بحث اختصاصی درباره افغانستان داشتند و در پایان آن تاکید کردند که ناتو همکاری خود با افغانستان را تا زمان برقراری صلح و ثبات در کشور، ادامه میدهد و از کشورهای منطقه نیز خواسته است که از روند صلح و پیشرفت اقتصادی افغانستان، حمایت کامل کنند.
ناتو از گروه طالبان نیز خواسته به پروسه صلح به رهبری افغانستان بپیوندد، زیرا این تنها مسیر برای حل دوامدار جنگ در افغانستان است.
سران ناتو در نشست دو روزه شان تعهد کردند که همزمان با تلاش حکومت افغانستان برای صلح، حمایت مالی خود از نیروهای امنیتی افغانستان را تا سال 2024 ادامه میدهد.
در اعلامیه سران ناتو آمده است که ماموریت حمایت قاطع در افغانستان مؤثر بوده و در زمینه آموزش و مشوره به نیروهای امنیتی افغانستان، دستاوردهای داشته است.
ینس استولتنبرگ سرمنشی سازمان ناتو پس از پایان بحث ویژه در باره افغانستان، در یک کنفرانس خبری گفت که" نمیگذاریم افغانستان به لانه امن تروریستان تبدیل شود و حمایت خود از این کشور را ادامه میدهیم."
آقای استولتنبرگ همچنین از افزایش شمار مشاوران و آموزگاران ناتو در چهارچوب ماموریت حمایت قاطع خبر داد و گفت که 3 هزار آموزگار و مشاور دیگر به افغانستان فرستاده خواهد شد.
افغانستان در حال توسعه همکاری با منطقه و جهان است
در نشست سران ناتو در بروکسل، رئیس جمهور و رئیس اجرائیه نیز اشتراک کرده بودند و با مقامهای کشورهای اشتراک کننده دیدار و گفتگو کردند.
رئیس جمهور غنی در سخنرانی خود در این کنفرانس گفت که افغانستان در حال توسعه همکاری با منطقه و جهان در عرصههای صلح، سرمایه گذاری، تجارت و ترانزیت است.
آقای غنی از تمدید حمایت مالی ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان تا سال 2024، تشکر کرد و گفت که دولت افغانستان برای دستیابی به خودکفایی، تلاش میکند.
او افزود که دولت همچنین تلاش برای متقاعد کردن طالبان به پیوستن به مسیر سیاسی و تشویق بازیگران منطقهای به همکاری را، ادامه میدهد.
رئیس جمهور همچنین در مورد دلیل حضور نیروهای ناتو در افغانستان گفت که :«متاسفانه هیولای تروریزم، دنیای به هم تنیدۀ ما را متوهم ساخته است و این را به اثبات می رساند که چرا به ناتو نیاز است و چرا افغانستان به عنوان دولت پیشقدم در خط مقدم دفاع از آزادی و امنیت جهانی قرار دارد.» نیروهای ناتو بعد از سقوط گروه طالبان در افغانستان حضور دارد و در سال 2014 میلادی ماموریت خود را به آموزش و مشوره دهی به نیروهای امنیتی افغانستان زیر نام"حمایت قاطع" تغییر داد. این نیروها اکنون در عملیات نظامی شرکت نمیکنند.