صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترکيه آماده است در گفتگوهاى صلح افغانستان نقش اساسى را برعهده گيرد

 ترکيه آماده است در  گفتگوهاى صلح افغانستان نقش اساسى را برعهده گيرد

سفیر ترکیه در کابل می گوید که اگر حکومت افغانستان بخواهد، کشورش آماده است تا در گفتگوهاى صلح مخالفان با دولت افغانستان، نقش اساسى را برعهده گيرد.
به گزارش پژواک، اوغوز خان ارطغرل  سفیرترکیه در کابل که دیروز در نشستی به مناسبت دومین سالروز کودتای نافرجام  ترکیه صحبت مى کرد، گفت که ترکیه به عنوان یک کشور دوست افغانستان، آماده است تا نقش اساسی را در تامین صلح و گفتگو با مخالفان مسلح حکومت افغانستان بازی کند. وی افزود: "ما از تامین صلح در افغانستان حمایت می کنیم و در هر شرایط در کنار مردم و دولت افغانستان در بخش های مختلف قرار خواهیم داشت."  وی نقش جنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهورى را در افغانستان برجسته خواند و گفت که کشور ترکیه، طرفدار حضور وی در افغانستان است.
موصوف گفت: "به احتمال زیاد به زودترین فرصت به افغانستان بر می گردد و ما هم حضور وی را در افغانستان برای تامین امنیت، صلح و حکومت داری مؤثر و ارزنده می دانیم."
سفیر ترکیه درادامۀ صحبت هايش گفت تعداد مهاجرین در کشور ترکیه به ۳.۵ میلیون تن می رسد که از این میان ۱۷۰ هزار تن شان افغان ها بوده و تقریبا ۱۶۰ هزار تن آنها غیر قانونی در اين کشورحضور دارند.
وى افزود: "تا اکنون هیچ افغان به شکل اجباری از کشور ترکیه اخراج نشده است و هیچ گونه تصمیم برای اخراج اجباری آن ها گرفته نشده است"
وی در ادامه گفت تا بحال ۱۵ هزار مهاجر افغان به شکل داوطلبانه به کشور شان برگشته اند و حتا کشور ترکیه برای افغانهايى که به شکل داوطلب به کشور شان برگشته اند، تا حد امکان در داخل افغانستان زمینه کار را برای آنها مساعد ساخته است. موصوف افزود که ترکیه آماده است تا زمینه برگشت مهاجرین افغان را به گونه قانونی مساعد سازد.از سويی هم اين ديپلمات ارشد ترکيه در کابل، با اشاره به کودتاى ۱۵ جولای ٢٠١٦،  از آن بعنوان تاريخ سیاه در ترکیه ياد کرد و گفت که در این روز، مردم ترکیه با شهامت و پایمردی حافظ دموکراسی شدند و نخواستند دستاوردهای چندین ساله شان را به باد فنا دهند.