صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تمامى ادارات دولتی و مکاتب در شهر شبرغان به روى مردم مسدود است

 تمامى ادارات دولتی و مکاتب در شهر شبرغان به روى مردم مسدود است

در پی اعتراضهای هواداران حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در چند ولایت شمال کشور، ادارات دولتی، مکتبها و بازار شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان، مسدود شده است.
 از ١٣ روز بدينسو هزاران تن از هواداران حزب جنبش، در چند ولايت کشور دست به تظاهرات زده اند و خواستار برگشت جنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهور و رهايى نظام الدين قيصارى قوماندان امنيه پيشين ولسوالى قيصار فارياب و نماينده جنرال دوستم در امور نيروهاى خيزش هاى مردمى هستند.
به گزارش پژواک، سایره  شکیب سادات  یکتن از باشنده گان شهر شبرغان گفت: "تظاهرات ما تا زمان پذیرش خواست های نهایی ما ادامه خواهد داشت و اگر ما دولت قانونمند داریم، باید قانون بالای همه اتباع کشور یکسان تطبیق شود؛ چون کسی که قاتل و آدم کُش است در کرسی دولت قرار دارد و درعوض، کسی که از وطن دفاع می کند و در مقابل دشمن میرزمد دست و پایش بسته و زندانی  میشود."
موصوف علاوه کرد کسی که در برابر دشمن مبارزه کرد و شب ها و روز هایش را در دشت ها و کوه ها سپری کرد، امروز در کشور ترکیه به سرمی برد.
وى گفت: "ما پاسخ تمام سوالات خود را از رئیس جمهور میخواهیم و به جامعه جهانی و حقوق بشر میگوییم که چرا در برابر این همه نا هنجاری ها مُهر خاموشی بر لب زده و سکوت اختیار کرده اند."
فضل محمد یکتن از دکانداران شهر شبرغان گفت که سیزده روز است دکان خود را بسته و دوشادوش سایر مظاهره چیان به جاده ها میرود و تا برگشت جنرال دوستم و رهایی قیصاری دادخواهی خواهد کرد.
او گفت: "ما از رئیس جمهور می خواهیم که جنرال دوستم را از ترکیه به کشور برگرداند و نظام الدین "قیصاری " را نیز بدون قید و شرط آزاد کند؛ اگر این کار را رئيس جمهور عملی کرد، ما بار دیگر حمایتش می کنیم؛ در غیر آن به تظاهرات خود ادامه میدهیم و هر روز به جاده ها میریزیم."
درحاليکه ادارات دولتی، مکاتب، بانک ها، دکاکین و مارکیت ها به روی مردم مسدود بود؛ اما دیروز مظاهرهکنندگان به والی جوزجان اجازه ورود به دفتر کارش را دادند.
مولوی لطف الله عزیزی والی ولایت جوزجان، در جمع مظاهره چیان حضور یافته و از آنها اجازه ورود به دفتر کارش را خواست و  خطاب به تظاهرکنندگان گفت: "تظاهرات مسالمت آمیز حق مسلم شماست و من نیز در این راستا با شما همنوايم."
وى افزودکه در رابطه به پاسخدهی به خواست های تظاهرکنندگان، گام هايی ازطرف حکومت برداشته شده و صحبتی که او شنبه شب با جنرال  دوستم  داشته، عنقریب معاون اول رياست جمهورى به کشور برمى گردد.
والی ولایت جوزجان افزود: "مذاکرات بخاطر برگشت معاون اول ریاست جمهوری، از طرف مقامات حزب جنبش با ارگ جریان دارد. تمام مسایل نهایی شده، صرف موضوعات خرد و ریزه باقی مانده که به زودترین فرصت حل خواهد شد."
او افزود که گفتگوها روى رهايى نظام الدين قيصارى نيز جريان دارد و او نيز به زودترين فرصت آزاد خواهد شد.
وی به این نکته نیز اشاره کرد که مظاهرهکنندگان به حرکت مدنی شان ادامه دهند؛ اما فرصت دهند که کارمندان ادارات دولتی نیز به امور مربوط شان رسیدگی کنند؛ تا معاشات و امتیازات شمار کثیری از منسوبین ارگان های دولتی  که بنابر مظاهرات سیزده روزه باز مانده است اجرا گردد.
ازسويى هم هواداران حزب جنبش ملى در ولايت فارياب نيز براى سيزدهمين روز، دست به تظاهرات زدند و خواستار استعفای رئیس جمهور، برگشت جنرال دوستم ، رهایی قیصاری و محکمه عاملین شکنجه و بد رفتاری با محافظین قیصاری شدند.
گفتنى است که تظاهرات طرفداران حزب جنبش، پس از آن آغاز شده است که نيروهاى کماندوى دولت، نظام الدين قيصارى نماينده جنرال دوستم معاول اول رياست جمهورى در امور نيروهاى خيزش مردمى در فارياب را، با شمارى از محافظان او بازداشت و به کابل انتقال دادند.