صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یوناما: کشتار غیرنظامیان در افغانستان، افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است

یوناما: کشتار غیرنظامیان در افغانستان، افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است

دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در تازهترین گزارشش از شش ماه نخست سال جاری میلادی نوشته است که در این مدت، 5122 غیر نظامی کشته و زخمی شدهاند.
یوناما روز یکشنبه 24 سرطان با نشر اعلامیهای نوشته است که از این مقدار، 1692 تن کشته و 3430 تن دیگر زخمی شدهاند که تعداد کشتهها طی 10 سال گذشته "بیسابقه" است. یوناما از سال 2009 میلادی به این سو، ثبت تلفات غیرنظامیان را شروع کرده است.
به نقل از اعلامیه، مواد منفجره مخالفان دولت که در حملات انتحاری صورت گرفته، بیشترین قربانی را گرفته است. عامل دومِ تلفات افراد ملکی، جنگ های زمینی بوده که به تعقیب آن قتلهای هدفمند و عمدی، عملیات های هوایی و مواد انفجاری باقی مانده از جنگ به ترتیب سایر عوامل غیرنظامیان محسوب می شود.
براساس یافتههای یوناما، ۶۷ درصد کل تلفات افراد ملکی به عناصر مخالف حکومت نسبت داده شده، که از رقمِ متذکره، ۴۲ درصد تلفات به طالبان، ۱۸ درصد به گروه تروریستی داعش و هفت درصد به عناصر نامعلوم ضد حکومت نسبت داده شده است.
همچنین نیروهای طرفدار حکومت باعث ۲۰ درصد کل تلفات افراد ملکی شدهاند: ۱۷ درصد توسط نیروهای ملی امنیتی افغان، دو درصد توسط نیروهای نظامی بین المللی و یک درصد توسط گروه های مسلح طرفدار حکومت.
گزارش یوناما مربوط به 1 جنوری تا 30 جون سال 2018  است. این گزارش شامل آتش بس سه روزه 15 تا 17 جون نیز میشود. یوناما میگوید با وجود این آتش بس اما همچنان تلفات غیرنظامیان بالاست.
یوناما در اعلامیهاش نوشته است که به استثنای تلفات ناشی از دو حمله انتحاری گروه تروریستی داعش در ننگرهار در جریان این سه روز، یوناما تقریباً هیچ تلفات غیر نظامیان را در طی آتش بس ثبت نکرده است.
تادامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت: "آتش بس کوتاه نشان داد که جنگ میتواند متوقف شود و غیرنظامیان افغان دیگر نیازی به تحمل صدمات ناشی از جنگ ندارند."
آقای یاماموتو علاوه کرد: "ما از تمامی طرفهای درگیر میخواهیم تا از تمام فرصتها برای یافتن راه حل صلح آمیز استفاده کنند -این بهترین راه است که آنان میتوانند از همه افراد ملکی محافظت کنند."
کاهش 15 درصد تلفات زنان و کودکان
دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان در این گزارشش همچنین اورده است که درگیری های مسلحانه باعث تلفات ۵۴۴ زن (۱۵۷ کشته و ۳۸۷ مجروح) شده است که حدود نصفِ آن در اثر درگیریهای زمینی به وقوع پیوسته است. این آمار نسبت به زمان مشابه آن در سال۲۰۱۷ میلادی ۱۵ درصد کاهش یافته اما تلفات زنان منحیث نگرانی جدی باقی مانده است.
یوناما همچنین ۱۳۵۵ مورد تلفات کودکان (۳۶۳ کشته و ۹۹۲ مجروحِ) که ناشی از درگیری های مسلحانه را طی مدت مشابه در سال ۲۰۱۷، نیز به ثبت رسانیده است که رقمِ متذکره کاهش ۱۵ درصدی را در مقایسه با عین مدت سال ۲۰۱۷ نشان میدهد.
اگر چه ماموریت ملل متحد کاهش در تلفات اطفال ناشی از انفجار بقایای مواد انفجاری از دوران جنگ را ثبت کرده است، ولی هنوز هم ۸۹ درصد تلفات افراد ملکی توسط بقایای مواد انفجاری از دوران جنگ را کودکان تشکیل میدهند.
دانیل بل رئیس بخش حقوق بشر یوناما گفت: "در شش ماه نخست سال ۲۰۱۸، تلفات کودکان در منازعات مسلحانه باعث ناراحتی تعداد زیادی در افغانستان شد؛ پسران و دختران افغان توسط طرفین درگیر کشته و یا مجروح شدند، مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند، از آنها بهره کشی صورت گرفت، استخدام شده و مورد سوءاستفاده قرار گرفتند."
او گفت: بر علاوه، خشونتهای برخاسته از درگیری های مسلحانه همچنان مانع دسترسی کودکان به معارف، خدمات صحی، آزادی گشت و گذار و سایر حقوق اساسی و همچنان حقوق خانواده، بازی در خارج از منزل و آزادی اطفال برای دور بودن از تأثیرات جنگ، شده است. یوناما در اعلامیه خود نوشته که غیرنظامیانی که در ولایات کابل، ننگرهار، فاریاب، هلمند، و کندهار زندگی میکنند، بیشتر از جنگ متأثر شدهاند.