صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس بانک مرکزی: جلـوگیری از قاچاق دالر باعث ثبات در ارزش پـول افغانی می‌شود

 رئیس بانک مرکزی: جلـوگیری از قاچاق دالر باعث ثبات در ارزش پـول افغانی می‌شود

رئیس بانک مرکزی از قاچاق بی رویه دالر به خارج از کشور خبرداده و میگوید که جلوگیری آن ارزش افغانی را با ثباتتر ساخته است.
به گزارش جمهور؛ خلیل صدیق رئیس بانک مرکزی که در نشست دیروز دوشنبه (25 سرطان) مجلس نمایندگان، صحبت میکرد گفت: "قاچاق وسیع دالر از بندرهای اسلام قلعه، حیرتان و میدانهای هوایی هرات، نیمروز و فراه به خارج از کشور جریان دارد و این مساله سبب افزایش قیمت دالر در برابر پول افغانی شده است."
آقای صدیق که در پی افزایش قیمت دالر در برابر افغانی از سوی مجلس نمایندگان استجواب شده بود، افزود که از شهر هرات روزانه 100 تاکسی به مشهد ایران میروند و یک تعداد افراد مافیایی و زورمند مخصوص برای قاچاق دالر در این مسیر رفت و آمد میکنند.
به گفته او: "هرکدام این افراد هرچه قدر که خواسته باشند بکسهای دالر را انتقال میدهند و هیچ تلاشی و بررسی هم در مسیر راه وجود ندارد."
او یاد آور شد که بانک مرکزی گزارش قاچاق دالر را از مدتها قبل به پولیس داده بود، ولی پولیس از سه روز به این طرف برای جلوگیری آن اقدام کرده است و همین مساله سبب شده تا قیمت دالر در برابر افغانی از 74.70 پول به 72.30 افغانی برسد.
رئیس بانک مرکزی تاکید ورزید که اگر از قاچاق دالر جلوگیری شود؛ ارزش پول افغانی تا حدی ثابت نگهداشته خواهد شد.
آقای صدیق همچنین کسر بیلانس تجارت، اختلافات سیاسی و افزایش نا امنیها را دلایل دیگر کاهش ارزش پول افغانی در برابر دالر خواند.
او تاکید ورزید که بهترین پشتوانه پولی یک کشور توازن میان سطح تولیدات داخلی و وارداتش است؛ اما افغانستان 6.9 میلیارد دالر کسر بیلانس تجارت دارد و بانک مرکزی برای با ثبات نگهداشتن ارزش افغانی نمیتواند معجزه کند.
به گفته او، بانک مرکزی مستقیما دالر را به بازار به فروش نمیرساند و اینکار را توسط بانکهای تجارتی انجام میدهد و وقتی دالر به بازار عرضه میشود هر دواطلب بیشتر از 3 درصد دالر عرضه شده نمیتواند به دست بیاورد.
این در حالی است که اخیراً ارزش دالر در برابر افغانی به صورت کم سابقه بالا رفته است و این مساله نگرانیهای زیادی را مبنی بر عدم توانایی مردم در خرید کالا به بار آورده است.