صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر تحصیلات: کیفیت علمی باید در دانشگاه‌های کشور افزایش یابد

وزیر تحصیلات: کیفیت علمی باید در دانشگاه‌های کشور افزایش یابد

وزیر تحصیلات عالی کشور میگوید که هنوز هم دانشگاههای کشور با مشکلات جدی روبرو هستند و باید برای بهبود کیفیت دانشگاهها اقدامات جدی روی دست گرفته شود.
به گزارش جمهور؛ مسئولان "برنامه حمایت از دانشگاهها و انکشاف نیروی بشری" دیروز دوشنبه (25 سرطان) جلسهای را برای آگاهی دهی از کارکردهای این برنامه در کابل برگزار کردند.
این برنامه به مدت 5 سال از سال 2014 آغاز شده و تا پایان سال 2018 ادامه دارد که با هدف کلی حمایت از نظام تحصیلات عالی افغانستان برای بهبود بخشیدن به تحصیلات عالی و بالا بردن کیفیت علمی آن کار میکند.
بر بنیاد گفتههای غلام مصطفی نوری مسوول مالی امور عامه "برنامه حمایت از دانشگاهها و انکشاف نیروی بشری"، این برنامه توسط  USAIDبا بودجه 90 میلیون دالر تمویل میشود.
نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی که در این جلسه سخنرانی میکرد با یاد آوری از اهمیت نقش دانشگاهها در بارور کردن نیروی انسانی افزود که دانشگاههای کشور درحال حاضر مانند نهادهای جدا از جامعه میباشند.
آقای خواجه عمری افزود: "پوهنتونهای ما هنوز هم در مرحله اول یعنی "آموزش محوری" قرار دارند و دانشجویان تنها برای تدریس و یا پاسخگویی به نیاز بخشهای خصوصی و عمومی مورد استفاده قرار میگیرند اما در این مرحله نیز تحصیلات عالی تاکنون با مشکلات فراوانی دست به گریبان میباشد."
به گفته وی دانشگاههای کشور از لحاظ کمی قادر نیست در برخی از رشتهها مطابق به نیاز بازار کار، افراد توانمند و واجد شرایط را تربیت نماید که خالی بودن بستهای فراوان فنی در وزارتها و ادارات مستقل دولتی بخاطر نبودن کادر مجرب گواه این "حقیقت تلخ" است.
نجیب الله خواجه عمری همچنان علاوه کرد که این دانشگاهها از لحاظ کیفی نیز راه درازی در پیش دارند. وی بازنگری و بروز رسانی نصاب تحصیلی و افزایش بودجه، برنامههای تحقیقاتی، بهبود و تطبیق برنامههای تضمین کیفیت، ارتقاء ظرفیت استادان و در کنار آن تقویت کمی و کیفی امکانات آموزشی دانشگاهها را از جمله اقداماتی خواند که باید برای عملی شدن آن گام های جدی برداشته شود.