صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نیویارک تایمز: امریکا در تلاش مذاکره مستقیم با طالبان است

نیویارک تایمز: امریکا در تلاش مذاکره مستقیم با طالبان است

روزنامه نیویارک تایمز گزارش داده که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، به دیپلماتهای ارشد کشورش دستور داده که در تلاش گفتگوی مستقیم با طالبان باشند.
این روزنامه در گزارشی که روز 15 جولای نشر کرده، نوشته که این امر" یک تغییر عمده" در سیاست امریکا در قبال افغانستان است.
نیویارک تایمز به نقل از چند مقام ارشد افغان و امریکایی که نام شان را در گزارش ذکر نکرده، نوشته است که مقامات امریکا و افغانستان درک کردهاند که استراتژی امریکا در قبال افغانستان و جنوب آسیا" تفاوت اساسی" برای شکست طالبان، بوجود نیاورده و گفتگوی صلح به رهبری دولت افغانستان نیز ناکام بوده است.
بر اساس گزارش این روزنامه معتبر امریکایی، هنوز تاریخی برای مذاکره امریکا با گروه طالبان تعیین نشده و احتمال این نیز وجود دارد که این موضوع از مسیرش خارج شود، اما تمایل امریکا به گفتگوی مستقیم با طالبان، نشانه عجله اداره دونالد ترامپ برای "َشکستن بن بست" در افغانستان است.
نیویارک تایمز در گزارش خود به سفر روزهای اخیر مقامهای امریکایی به افغانستان و پاکستان اشاره کرده و گفته که هدف از این سفرها، زمینه سازی برای مذاکره مستقیم بین امریکا و طالبان بوده است.
مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا، روز 18 سرطان در یک سفر غیرمنتظره به کابل آمد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد.
آلیس ویلز، معاون وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا نیز چند روز را در افغانستان و پاکستان سپری کرد و با مقامات دو کشور گفتگو کرد.
ایالات متحده امریکا استراتژی جدید خود برای افغانستان و جنوب آسیا را در 21 آگست سال 2017 اعلام کرد که بر مبارزه جدی با تروریزم، حضور دوامدار نیروهای امریکایی در افغانستان و افزایش فشار بر پاکستان، تاکید شده بود.
اما در روزهای گذشته خبرهای نشر شد که آقای ترامپ خواستار بازبینی استراتژی خود در افغانستان شده و گفته است که این استراتژی در افغانستان موثر نبوده است.
همچنین گروه طالبان تا کنون بارها مذاکره با دولت افغانستان را رد کرده و خواستار مذاکره مستقیم با دولت امریکا شده بودند، اما مقامات امریکایی میگفتند که آنها از روند صلح در افغانستان حمایت میکنند و مسئولیت پیشبرد و رهبری گفتگوهای صلح به دوش دولت افغانستان است.