صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان ملل: بسیاری از رهبران داعش از سوریه و عراق به افغانستان می روند

 سازمان ملل: بسیاری از رهبران داعش از سوریه و عراق به افغانستان می روند

با وجود پیشرفت های نظامی علیه گروه تروریستی "دولت اسلامی" یا داعش، این گروه هنوز ۲۰ تا ۳۰ هزار جنگجو در سوریه و عراق دارد. بسیاری از رهبران این گروه در حال نقل مکان به افغانستان هستند.
به گزارش خبرگزاری دویچه وله، بخش نظارت بر تحریمات سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد که تعداد جنگجویان داعش در دو کشور عراق و سوریه برابر است. به گفته این سازمان، شمار "قابل توجهی" از جنگجویان خارجی در این گروه حضور دارند.
سازمان ملل در گزارش خود گفته است که بسیاری از رهبران گروه داعش هنوز هم در حال نقل مکان به افغانستان هستند. برآورد می شود که حدود ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ جنگجوی داعش در افغانستان حضور دارند و این شمار در حال افزایش است.
جنگجویان وفادار به شاخه «ولایت خراسان» گروه تروریستی "دولت اسلامی" برای نخستین بار چهار سال پیش به افغانستان رفتند و بیش از همه فعالیت های خود را در ولایت شرقی ننگرهار و برخی ولایات شمال افغانستان از جمله جوزجان و فاریاب متمرکز کردند. این گروه مسئول شماری از حملات انتحاری مرگبار اخیر در افغانستان خوانده می شود.
در تازه ترین مورد، ده روز پیش (سوم ماه آگست) یک مهاجم انتحاری نمازگزاران را در یک مسجد شیعیان در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا هدف قرار داد. در این حمله بیش از ۲۰ تن کشته و حدود ۵۰ نفر زخمی شدند.
ماه گذشته نیز، یک مهاجم انتحاری داعش، بمب خود را نزدیک میدان هوایی کابل منفجر کرد که در نتیجه آن، حداقل ۲۳ تن کشته شدند.
این در حالی است که حکومت افغانستان و مقامات نظامی ایالات متحده امریکا بارها از شکست گروه داعش در افغانستان خبر داده اند. ماه گذشته نیروهای افغان و امریکایی در یک عملیات مشترک یک منطقه دورافتاده در ولایت ننگرهار را که پایگاه اصلی "دولت اسلامی" در افغانستان خوانده شد، پاکسازی کردند.
دگرمن جوش تیل از "نیروی اول ویژه ایالات متحده امریکا" در آن وقت گفت که عملیات در "ده بالا" منطقه مرزی با پاکستان در  آخر ماه اپریل آغاز و بخش عمده آن در اوایل ماه جون تمام شد. او توضیح داد: «این منطقه به عنوان ساحه سبز اصلی [منطقه امن داعش] دو ویژگی داشته است: این منطقه پول، امکانات مالی و لوجستیکی را برای "دولت اسلامی" فراهم می کرد که حالا  ما این امکانات را از آنها گرفته ایم. دوم این که، "دولت اسلامی" از این منطقه برای آمادگی و انجام حملات بر کابل و جلال آباد استفاده می کرد».
جنگجویان "دولت اسلامی" در ولسوالی "ده بالا" در نزدیکی ولسوالی اچین، جایی که اردوی ایالات متحده امریکا بزرگترین بمب غیر هسته اش را در سال گذشته پرتاب کرد، تاکنون خود را از طریق قطع درختان و استخراج سنگ معدنی تالک و نیز باجگیری از باشندگان روستایی محل تمویل کرده اند.
بر اساس گزارش جدید سازمان ملل، گروه "دولت اسلامی" در کشورهای جنوب شرق آسیا و غرب افریقا نیز جای پای و هوادارانی دارد.
این گروه در سال ۲۰۱۴ بخش های بزرگی از سوریه و عراق را به تصرف خود درآورد. داعش در این سال دومین شهر بزرگ عراق، موصل را تصرف کرد و بعد آن را به دژ محکم خود تبدیل نمود.
سرانجام عراق توانست با کمک ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده، نیروهای اردو و شبه نظامیان تمام مناطق تصرف شده توسط داعش را پس بگیرد و پیروزی خود را اعلام کند.
سازمان ملل متحد در گزارش خود گفته است که پس از شکست داعش در سوریه و عراق، بر خلاف انتظار جنگجویان خارجی کمتری این گروه را ترک کرده اند. در عوض، این جنگجویان در بین مردم محل پنهان شده اند یا این که به کشورهای همسایه گریخته اند.