صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یوناما: 110 تا 150 غیرنظامی در جنگ غزنی متحمل تلفات شده‌اند

یوناما: 110 تا 150 غیرنظامی در جنگ غزنی متحمل تلفات شده‌اند

تدامیچی یاماموتو نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان و رئیس هیئت معاونیت ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته که گزارشها از شهر غزنی میرساند که 110 تا 150 غیرنظامی در جنگ غزنی متحمل تلفات شدهاند.
به گزارش جمهور؛ آقای یاماموتو، دیروز چهارشنبه (24 اسد) در بیانیهای از وضعیت انسانی در شهر غزنی به شدت ابراز نکرانی کرده است.
در این بیانیه آمده:"گزارشها حاکی از تلفات گسترده نیروهای دولتی، جنگجویان طالبان و غیرنظامیان می باشد. ارقام تخمینی و تایید نشده مشعر است که از 110 تا 150 غیر نظامی در این نبردها متحمل تلفات گردیده اند. اطلاعات موثق نشان میدهد که تعداد انبوهی از مجروحین اعم از نیروهای دولتی، جنگجویان طالبان و غیرنظامیان به گونه دوامدار به شفاخانه دولتی این ولایت منقل گردیده اند."
بیانیه افزوده:"گزارش ها همچنان نشان میدهد که وضعیت غزنی برای افراد ملکی همچنین دشوار باقی مانده است، زیرا جنگ باعث قطع جریان برق، کمبود آب و مواد غذایی شده است. شبکههای ارتباطی و رسانهها مسدود و جادهها بسته شده اند، که باعث جلوگیری رفت و آمد خانوادههایی گردیده است که در پی حفاظت جانهای خویش اند."
آقای یاماموتو گفته، طرفین درگیر باید برای کارمندان امور بشری که آماده و علاقمند به عرضه کمکهای ضروری به غزنی هستند تضمین های واضح بدهند تا فعالیت های خویش را به صورت مصون انجام دهند و این که روند امداد رسانی بایست بدون هرگونه ممانعت و تلاش مداخله آمیز و بر اساس اصول بشردوستانه صورت بگیرد.
وی تاکید کرده که رنجهای شدید بشری ناشی از جنگ در غزنی نیاز جدی پایان جنگ در افغانستان را برجسته میسازد، ملل متحد همچنان تصریح میدارد که هیچ راه حل نظامی برای خاتمه جنگ در افغانستان وجود ندارد.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل با اشاره به آتشبس موقت حکومت افغانستان و گروه طالبان در روزهای عید فطر گفته که گفتگو های بین الافغانی برای ختم جنگ و دستیابی به راه حل صلح آمیز منازعه کنونی نیاز حیاتی به شمار می رود.
آقای یاماموتو تاکید کرده که جنگ در غزنی و همینگونه جنگ در تمام افغانستان باید متوقف شود، ملل متحد آماده پشتیبانی از هرگونه تلاش برای پیشبرد امور صلح در افغانستان میباشد.
این گفتهها در حالی مطرح میشود که مقامهای امنیتی و دفاعی کشور تایید کردهاند که جنگ در شهر غزنی پس از 5 روز پایان یافته و شهر از حضور طالبان مسلح خالی شده است.
طالبان شب جمعه (19 اسد) دستکم از سه طرف حملات گستردهای را به شهر غزنی آغاز کردند و بخشهایی از این شهر را به تصرف خود درآوردند. تا دیروز جنگ به گونه شدید در این شهر ادامه داشت.
برخی منابع امنیتی گفته اند که در جریان پنج روز جنگ در شهر غزنی، دستکم 60 غیرنظامی و 145 نظامی در این شهر کشته شدند.
گفته میشود که تلفات مخالفان مسلح در این شهر به 533 کشته و زخمی رسیده است.
تاهنوز نهادهای امنیتی و دفاعی این آمارها درباره کشته و زخمی شدن نظامیان و غیرنظامیان و همچنان کشته و زخمی شدن طالبان را تایید نکردهاند.