صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قرارداد چاپ 12 میلیون جلد کتاب درسی در کمیسیون تدارکات ملی منظور شد

 قرارداد چاپ 12 میلیون جلد کتاب درسی در کمیسیون تدارکات ملی منظور شد

کمیسیون تدارکات ملی در جلسهای که به ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهور دایر شده بود، قرارداد چاپ 12.2 میلیون جلد کتاب درسی به زبانهای فارسی و پشتو را منظور کرد.
ارگ ریاست جمهوری، با نشر خبرنامهای نوشته است: محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور در این جلسه که شام روز یکشنبه 11 سنبله برگزار شده بود، گفت که این پروژه برای تمام شرکتهای داوطلب با در نظرداشت ظرفیت تولیدی آنان، به صورت عادلانه به شکل قرارداد چارچوبی توزیع شود.
دومین پروژه چاپ کتاب اوایل سال جاری میلادی آغاز شد و قرار است تا پایان سال 2019 میلادی ادامه داشته باشد. نخستین مرحله چاپ کتاب در سال ۲۰۱۱ آغاز شد و تا ۲۰۱۶ میلادی طول کشید.
اداره انکشاف بین الملی ایالات متحده سال گذشته 75 میلیون دالر به وزارت معارف کمک کرد تا حدود ۱۳۵ میلیون جلد کتاب شامل کتاب های درسی برای دانش آموزان و رهنمای معلمان چاپ شود. این مقدار کتاب در سه مرحله چاپ میشود.
هر چند تاکنون میلیونها جلد کتاب درسی چاپ شده، اما مسئولان وزارت معارف کمبود کتاب درسی را یکی از اصلی ترین معضل فراروی آموزش در کشور میدانند.
همه ساله با آغاز سال تحصیلی، موجی از اعتراضها در کشور، به خصوص مناطق دور افتاده از کمبود کتاب درسی بلند میشود اما دولت قادر به پاسخگویی نیست.
پیش از این پدر دانشآموزی که در ولایت دایکندی تحصیل میکرد به روزنامهی افغانستانما گفته بود که فرزندش از مجموع 12 کتاب فقط 2 جلد داشته و سال تحصیلی را به پایان رسانده است.
منظوری 11 پروژهی دیگر
ارگ ریاست جمهوری همچنین در خبرنامهاش نوشته است که در جلسهی کمیسیون تدارکات ملی، علاوه بر چاپ کتاب، 11 پروژهی دیگر به ارزش 829 میلیون افغانی منظور شده است.
این پروژهها: درخواست اعطای قرارداد پروژۀ اعمار سرک بهطول ۴,۹۵ کیلومتر و هموارکاری ساحه به مساحت ۲۸۵ جریب زمین در پارک صنعتی محمدآغه ولایت لوگر مربوط ادارۀ مستقل انکشاف زون پایتخت؛ درخواست اعطای قرارداد پروژۀ انتقال ۲۰ هزار تُن کود کیمیاوی یوریا از فابریکۀ کود و برق مزار شریف به مراکز و ولسوالیهای ۳۴ ولایت کشور شامل دو بخش مربوط وزارت زراعت آبیاری و مالداری و درخواست اعطای قرارداد پروژۀ کار دیزاین و نقشۀ اعمار تعمیر جدید موزیم کابل مربوط وزارت شهرسازی و مسکن است.
در این جلسه، گزارش تحقق هدایات فیصلۀ قبلی کمیسیون تدارکات ملی پیرامون اعطای قرارداد پروژۀ اعمار قسمت اول سرک دوشی الی بامیان به طول ۲۳,۷ کیلومتر و درخواست پیشنهاد پیرامون پروژۀ ایجاد و تجهیزات لابراتوارهای ساختمانی افغانستان (ANCL ) مربوط وزارت فواید عامه نیز از سوی کمیسیون تدارکات ملی منظور شد.